Predstavljeni katalozi vrijednih rukopisa Gazi Husrev-begove biblioteke


Katalozi rukopisa Gazi Husrev-begove biblioteke u Sarajevu predstavljeni su večeras u prisustvu brojnih gostiju u novom objektu ove naučne i kulturne institucije BiH.

Riječ je o 18 svezaka kataloga kojima je obuhvaćeno više od 10.000 kodeksa neprocjenjivih rukopisa pisanih na arapskom, turskom i perzijskom jeziku, te bosanskom jeziku na arapskom pismu.

Goste je na početku predstavljanja kataloga pozdravio direktor biblioteke Mustafa Jahić, istaknuvši da u bogatom fondu biblioteke najznačajnije mjesto zauzimaju rukopisi i stara štampa, koji su digitalizirani, mikrofilmovani i prebačeni u katalošku formu radi lakšeg izučavanja.

Jedna od promotorica, Lejla Gazić iz Orijentalnog instituta, naglasila je da iza predstavljenih kataloga stoji 50-godišnji isrcpan rad.

 Danas se širom otvaraju vrata spoznaje o rukopisima nastalim tokom stoljeća širom svijeta, koji su krajnje stanište našli u Gazi Husrev-begovoj biblioteci. Prvi svezak je objavljen prije 50 godina, iako je čitav proces katalogizacije počeo Gazi Husrev-beg još 1537. godine - kazala je ona.

Podvukla je da je u katalozima obrađeno više od 17.000 djela unutar 10.000 kodeksa, uz napomenu da izrada kataloga rukopisa zahtijeva dugogodišnji i strpljiv rad, a prvenstveno ljubav prema istraživanju njihovog sadržaja i brojnih podataka.

Navela je da istraživač tokom katalogizacije otkriva porijeklo i svojevrsnu biografiju koja će određeni rukopis osvijetliti, kao i da rukopisi datiraju od 12. do 20. stoljeća, te da su neki od njih bez početka ili kraja, ili pak samo fragmentarni.

Jedan od promotora, dekan Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu Ismet Bušatlić, podvlači da predstavljenih 18 knjiga govori o hiljadama drugih knjiga.

 Ovo je naših 18 prozora u svijet i prošlost u kojoj naše pretke bolje vidimo, ko su i šta su oni bili. Nakon čitanja ovih kataloga svijet će o ovoj zemlji i njenim plemenitim ljudima drugačije suditi - kazao je Bušatlić, podsjećajući i na mračne periode historije kada su u ovom gradu i ljudi i knjige bili jednaka meta.

Kraći osvrt na kataloge dao je i Aladin Husić iz Orijentalnog instituta, a po završetku promocije prikazan je dokumentarni film o Gazi Husrev-begovoj biblioteci "Čuvar bošnjačkog naslijeđa" autorice Zehre Alispahić.

Izradu kataloga rukopisa pomogla je Fondacija za islamsko kulturno naslijeđe iz Londona.




Avaz.ba

Post a Comment

Noviji Stariji