Dževad Bećirević, načelnik Općine Centar: Zgradu ćemo obnoviti do 2. maja

Dževad Bećirević, načelnik Općine Centar, od 8. februara jedan je od najzaposlenijih načelnika u BiH. Boravi u nekoliko kancelarija, u stalnom je pokretu i kontaktu sa službenicima koji su smješteni na nekoliko lokacija u gradu nakon što je zgrada Općine zapaljenja u protestima 7. februara.
Bećirević se stavio na raspolaganje svim uposlenicima, a kako saznaje Oslobođenje, sve službe dobile su aparate i načelnik je sa njima putem radioveze u stalnom kontaktu kako bi im pružio neophodnu podršku.

Izgorjele 44 prostorije

- Dva sata sam na Gorici, odem u kancelariju na Trgu Alije Izetbegovića, pa svratim na Skenderiju i dok obiđem sve službe, prođe mi dan. Ne žalim se jer i ja i svi zaposlenici smo željeli da Općina Centar što prije počne raditi u punom kapacitetu i to smo i uspjeli, kaže načelnik Bećirević u razgovoru za Oslobođenje.

Dan poslije paljenja zgrade sve je bilo u groznom stanju. Izgorjele su 44 prostorije, više od polovine ih je oštećeno, krov je u potpunosti uništen.

- U životu je bilo teških dana, ali ja nisam sedam težih dana proveo nego kada je zgrada sada zapaljena. Žao mi je što se to desilo jer je to imovina građana općine Centar i čitave BiH. Tu sam proveo i uložio deset godina života i rada zajedno sa saradnicima. Bio sam jako tužan i ovo me je lično pogodilo, možda više nego u ratu kada je u Sarajevu skoro sve gorjelo. Ono što je bila sreća u toj nesreći je da smo zahvaljujući mjerama zaštite od požara spasili ono što je najvažnije, a to je šalter-sala, gdje imamo 800 hiljada upisanih građana u knjigama, arhiva u kojoj smo imali protivpožarnu i protivprovalnu zaštitu u podrumu, katastar Općine i server. To je najvažnije, jer je to zapravo mozak Općine, ističe Bećirević.

Zaposlenici i načelnik su odmah nakon gašenja požara započeli aktivnosti kako bi šalter-sala, koja je žila kucavica Općine i u kojoj hiljadu građana dnevno traži i dobije uslugu, počela s radom.

Puna usluga

- Šalter-salu smo osposobili za manje od sedam dana. Morali smo spojiti struju, grijanje, okrečiti neke prostorije da se garež i dim ne osjete i počeli smo da radimo u punom kapacitetu od 7.30 do 16 sati. Radili smo i subotom da bismo stigli završiti određeni broj predmeta. Sada imamo istu situaciju prije nego što je zgrada zapaljena i možemo građanima pružiti punu uslugu, osim što imamo malih zakašnjenja kod matične provjere, ali to je zbog toga što nam je pristigao veliki broj zahtjeva za pet dana, koliko sala nije radila. Međutim, to ćemo sve stići do 1. marta. Mi smo spremni građanima pružiti uslugu u svim službama. Imamo prijem podnesaka u šalter-sali i oni podnesu zahtjev, popune obrazac i ako nešto nedostaje, službenici će kontaktirati stranku i reći šta mu treba od papira. Brojevi telefona su ostali isti i BH Telecom nam je maksimalno izašao ususret. Radili su danonoćno da dobijemo opet iste brojeve koji nisu bili u funkciji. Šest službi je u Domu za mlade na Gorici, a ostale su raspoređene u tri mjesne zajednice i mi smo na zgradi Općine ostavili obavijest za građane sa brojevima telefona da znaju gdje se koje službe nalaze. Sve što je predviđeno budžetom Općine Centar biće i urađeno i mi imamo rezervna sredstva koja su namijenjena za ovakve svrhe i iz njih ćemo, dok ne naplatimo pare od osiguranja, sanirati štetu, naglašava Bećirević.

Od iduće sedmice radit će se u tri smjene kako bi se radovi što prije priveli kraju.

- Vanjski radovi izvodit će se po danu, a unutrašnji noću, kako bi zgrada bila što prije obnovljena. Naša želja je da sve završimo do 2. maja, kada je Dan općine i kada je bila bitka za Predsjedništvo BiH, zaključuje Bećirević.

Podrška iz cijele BiH

Općina Centar ima mnogo prijatelja, a to se pokazalo i u najtežim trenucima. Podrška stiže sa svih strana.

- Dobili smo podršku ne samo od načelnika iz Sarajeva već iz cijele BiH, jer su za našu općinu vezani skoro svi građani BiH. Nudili su pomoć, ali nama, što se tiče finansijskih sredstava, ona nije potrebna i u ovoj godini, bez obzira na to šta da se desi, imamo 200 hiljada KM pripremljenih za općine koje su manje razvijene, među kojima su Ilijaš, Trnovo i ostali. Bez obzira na ovo što nam se desilo, one će ipak dobiti sredstva od Općine Centar jer nama nije cilj da mi budemo razvijeni, a da drugi nemaju, već da svi što bolje radimo i pružamo usluge građanima. Radimo u punom kapacitetu, isplaćujemo socijalu, dječiji doplatak, boračke naknade i svi koji ovise o budžetu i koji su krenuli u realizaciju projekata nemaju razloga za brigu jer pare su tu, kaže Bećirević.

Višemilionska šteta

Koliko će koštati obnova, to je sada teško reći, a prema riječima Bećirevića, govori se da je šteta milion maraka samo na informatičkim sistemima, vodovima, kompjuterima.

- Za druge štete ne bih kalkulisao i ne znam koliko će to biti na kraju. Nama je važno da se što prije vratimo u svoje prostorije, zaključuje Bećirević.

haber.ba
Noviji Stariji