ZAGREB - Na sjednici Vlade Republike Hrvatske (RH) izglasana je odluka kojom će ova zemlja nastaviti ove godine sa donacijama građevinskog materijala Hrvatima koji su izbjegli iz BiH, koji sada žive u Hrvatskoj, ali se žele vratiti, javio je dopisnik Anadolu Agency (AA).
Izglasana je odluka kojom se utvrđuje procedura za doniranje građevinskog materijala za Hrvate iz BiH kao oblik pomoći njihovom povratku. Zaprimljeno je ukupno 9.105 zahtjeva, izdano 3.780 suglasnosti, isporučeno je 3.163 zahtjeva, dok postupak projektiranja traje u 617 predmeta.
"Ovim putem vas želim obavijestiti da je UNHCR, visoki predstavnik za izbjeglice UN-a, preporučio da se Hrvatskoj ukine status produžene izbjegličke krize. Obzirom na preko 5 milijardi kuna koje smo investirali u obnovu i povratak u ovom razdoblju, to razumijemo ne kao odustajanje od obveze da se izvrši sve što smo do sada odlučili i preuzeli obvezu, nego obrnuto. U ovom trenutku ta obveza postaje još jača s obzirom da je sada pitanje odgovornosti prema našima vlastitim građanima isključivo na nama. Sve vezano uz obnovu i završetak tog procesa i povratka svih ljudi koji su se deklarirali da se žele vratiti, sada je naša direktna obveza i izvršit ćemo je do kraja bez obzira što nam je priznat status zemlje koja više nema izbjegličku krizu", kazala je Vesna Pusić na sjednici Vlade.
Premijer Milanović podržao je ovaj prijedlog: "To je više od obveze, to je nešto što držimo vrijednim, kao što mislimo i da je važno uređivati status nacionalnih manjina i manjinskih grupa u našoj zemlji, našim izborom."
Povezivanje s Hrvatima u BiH, potpora njihovu povratku i ostanku te očuvanje njihove pune jednakopravnosti strateški su interes Republike Hrvatske. Jedan od načina ostvarenja tog cilja je i financiranje obrazovnih, kulturnih, znanstvenih i zdravstvenih programa i projekata koji su od interesa za hrvatski narod u Bosni i Hercegovini.
Obitelj koja je ostvarila pravo na darovanje građevinskog materijala za obnovu ili izgradnju oštećene ili uništene obiteljske kuće u Bosni i Hercegovini po ovoj Uredbi dužna je useliti se u obnovljenu ili izgrađenu obiteljsku kuću u roku od 90 dana od zadnjeg primitka građevinskog materijala i u njoj prebivati najmanje 10 godina.
U razdoblju od 2004. do 2012. godine, Vlada Republike Hrvatske je za potporu povratku Hrvata u BiH izdvojila 203.838.000 kuna. Za 2013. godinu iznos sredstava namijenjenih za financiranje obrazovnih, kulturnih, znanstvenih i zdravstvenih programa i projekata koji su od interesa za hrvatski narod u Bosni i Hercegovini je 20 miliona kuna, 5 miliona kuna više nego 2012. godine kada su za ovaj program su u državnom proračunu Republike Hrvatske osigurana financijska sredstva u iznosu od 15 miliona kuna.
oslobodjenje.ba