Okanite se hamburgera, pomfrita i ostale brze hrane - i možda ćete lakše disati. Loša prehrana može utjecati na funkciju pluća i pogoršati simptome astme, sugerira novo istraživanje predstavljeno na susretu Torakalnog društva Australije i Novog Zelanda.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgkQNC9o1xlgiS0IfqisQ4Ja-5Ms4UaZ4wbXi5g-waf9tRZu_7W2mqMDFOLYxNW0663StNEWsIBHod9-44iWiS6fVzFVxZU5ZCB2__5iPHZXKcAUG9Fh5-98A3Jxl7ZSzl2UIVQn0LDwgs/s1600-rw/pictures-2013_march-brza_hrana_junk_food_521107973.jpg)
I kako tačno zašećerena, masna hrana - za koju se zna da uzrokuje upale u tijelu - utječe na našu sposobnost disanja? 'Upalni procesi se događaju kada se tijelo pokušava zaštiti od oštecenja', kaže dr. Lisa Wood, voditeljica istraživanja i prehrambena biokemičarka sa Univerziteta Newcastle. 'Kada konzumiramo prekomjerne količine zasićene masnoće, na njih imunološke stanice našeg tijela reagiraju na isti način kao na neprijateljske patogene - ispuštaju protupalne kemikalije koje mogu oštetiti organe kao što su pluća.'
S obzirom da te upalne kemikalije utječu na većinu glavnih organa - ne samo na pluća - nije ni čudo da loša prehrana može doprinijeti svemu, od srčanih bolesti do dijabetesa. No, baš kao što nezdrava hrana može naštetiti tijelu, zdrava ga može popraviti: prethodna istraživanja pod vodstvom dr. Wood pokazala su da prehrana bogata voćem i povrćem može smanjiti napadaje astme.
Smatrajte ovo još jednim jako dobrim razlogom da se odreknete brze hrane bogate šećerom, zasićenih masnoća i transmastima.
haber.ba