Vodostaj rijeke Bosne na mjernom mjestu u Zenici mjereno u 23.00 sati je 500 cm, što je u porastu za 30 cm, u odnosu na zadnje mjerenje i još uvijek raste.
Više se ne vidi instrument na mjernom mjestu u Zenici.
Procjenjuje se da će rijeka Bosna dostići do sada nezabilježeni vodostaj.
Više se ne vidi instrument na mjernom mjestu u Zenici.
Procjenjuje se da će rijeka Bosna dostići do sada nezabilježeni vodostaj.
Najteže je stanje u općinama Zenica, Olovo, Maglaj, Zavidovići, Doboj-jug, Kakanj, gdje se krenulo sa evakuacijom stanovništva.
Na telefonski broj „121“ primljeno je oko 500 poziva građana. Sve raspoložive snage su na terenu, ali stanje je kritično posebno u slivu rijeke Babine, a kako kiša ne staje očekuje se dodatno povećanje vodostaja rijeka, kao i bujičnih voda. Takođe su ugrožena mjesta Orahovica, Nemila, Bistričak, Topčič polje. Općinski Štab civilne zaštite je u stalnom zasjedanju. Za sada nije proglašeno stanje prirodne nezgode.
Od 22.00 sata u prekidu je saobraćaj na magistralnom putu M-17 Bosanski Brod-Sarajevo u naselju Poljice kod Maglaja. Nakon što je rijeka Bosna tokom popodneva poplavila više naselja u maglajskom i tešanjskom kraju i od svijeta potpuno odsjekla Maglaj vodena stihija je prekinula saobraćaj i na ovom najprometnijem putnom pravcu u našoj zemlji.
Usora se izlila i na magistralni put M-4 Doboj - Banja Luka u naselju Matuzići u Općini Doboj Jug. U prekidu je i regionalni put Doboj-Maglaj-Zavidovići u Ševarlijama kod Doboja i Ulišnjaku u maglajskoj općini. Situacija je sve teža iz sata u sat. Stanovnici donjeg toka Bosne provešće besanu noć, a putnici pokušavaju alternativnim putevima stići do cilja.
Teško stanje u Vogošći
Na prijedlog Općinskog štaba Civilne zaštite Općine Vogošća večeras je Edin Smajić, načelnik ove općine proglasio stanje prirodne nesreće na području Općine zbog poplava i klizanja tla.
Civilna zaštita, njene Službe te javne ustanove i privredni subjekti od značaja za općinu stavljeni su u mobilno stanje i preduzimaju mjere vezane za ublažavanja posljedica koje nastaju usljed obilnih kišnih padavina. Vodostaj rijeka Bosne i Ljubine te drugih vodotoka je u porastu pa je bezbjednost više desetina stambenih objekata ugrožena.
Tokom dana Vogošću je posjetio i Fahrudin Solak, direktor Federalne Uprave Civilne zaštite sa saradnicima koji te je ekipa Federalne uprave Civine zaštite iz poplavljenog stambenog objekta u naselju Gora evakuisala Zejnu Talović, nepokretnu ženu u poznim godinama. Još dvije porodice iz naselja Svrake izmještene su i smještene u alternativni smještaj.
Kiša koja je padala tokom protekle noći i danas rezultirala je naglim porastom vodostaja Bosne, Usore i Spreče.
Izlile se Usora i Bosna na Ušću kod Doboja
Tokom dana nabujali potoci i rječice su ugrožavali objekte u Doboju, Dobj Istoku i Doboj jugu, a popodne su i navedene rijeke počele izlaziti i svojih korita. Posebno je kritično u Karušama u Općini Doboj Jug gdje su Usora i Bosna kasno popodne poplavile desetak hektara plodnog zemljišta i približile se prvim privrednim i stambenim objektima, kao i magistralnim putevima Doboj - Sarajevo i Doboj - Banja Luka. Ugrožene su i putne komunikacije u Makljenovcu i Alibegovcima, naseljima u Doboju i Usori.
Alarmantno je stanje na području općine Živinice gdje je u poslijepodnevnim satima počela evakuacija više osoba koje su ostale zarobljene u poplavljenim kućama. Proglašeno je stanje prirodne nesreće dok i dalje raste vodostaj rijeka Gostelje i Oskove, a na stotine kuća je pod vodom. Najteže je u mjestu Đurđevik.
Stanje prirodne nesreće u Živinicama
Na terenu su službenici Civilne zaštite općine Živinice, vatrogasci, kao i građani koji pomažu komšijama. Na području Đurđevika evakuisano je nekoliko porodica. Porodica Imamović cijeli dan nije mogla izaći iz kuće i evakuisani su Sakib, njegova supruga i jos jedna ženska osoba.
- Stanje nikad nije bilo gore. Situacija je vrlo alarmanta. Prekinuto je nekoliko putnih komunikacija, Tuzla - Sarajevo, regionalni put Lukavac-Živinice-Šekovići. Čamcima smo evakuisali nekoliko porodica u naselju Nukići, uglavnom se radi o starijim iznemoglim i bolesnim osobama. Također, poplavljena je veća površina obradivog zemljišta i stoka. Svi smo na terenu i borimo se koliko možemo - kazao je Enver Aljić, šef Službe Civilne zaštite općine Živinice.
Rijeka Spreča još uvijek nije ugrozila stambene objekte. Građani su u pripravnosti, jer bi tokom noći moglo doći do izlivanja ove rijeke iz korita u koju se ulijevaju nabujale Gostelja i Oskova.
U tuzlanskom naselju Tanovići evakuirano je 50 radnika iz tvornice koja proizvodi HTZ opremu. Najteža situacija na području ove općine je u naselju Simin Han, gdje je rijeka Jala van kontrole. Voda je prelila nasipe i prelazi preko mostova, a poplavljeno je više objekata.
Izlila se Jala
Također, Jala je iznad svog korita i kod Tehnološkog fakulteta.
-Sva javna preduzeća i interventne službe moraju raditi 24 sata do daljnjeg. Plan za evakuaciju stanovništva je detaljan-izjavio je Jasmin Imamović (SDP), načelnik Tuzle.
Semberska polja pod vodom
U Bijeljini je večeras proglašeno vanredno stanje zbog opasnosti od poplave.
Na zasjedanju gradskog Štaba za vanredne situacije ocijenjeno je da radi zaštite života ljudi i materijalnih dobara treba uvesti neprestana dežurstva i staviti u pripravnost sve raspoložive snage za odbranu od poplava.
Iako su Sava i Drina još uvijek u svojim koritima, obilna kiša sve više potapa semberska polja. Bujične rijeke na više mjesta već teku preko magistralnog puta Bijeljina - Brčko. U podmajevičkom kraju kotline su pune vode, a mnogi lokalni putevi su presječeni. U popodnevnim satima počeo je puhati jak vjetar, što stanje dodatno pogoršava.
U gradskoj zoni Bijeljine kanalizacija ne uspijeva primiti svu količinu vode zbog jake kiše koja neprestano pada već 24 sata. Najkritičnije je u Račanskoj ulici kod srednjoškolskog centra. Interventne ekipe preduzeća "Vodovod i kanalizacija" nisu uspjele pročistiti zapušene odvode ili je vode zaista previše. Za sada nema prekida u snabdijevanju strujom i vodom, a stanovnici priobalja Drine i Save sa zebnjom dočekuju veče i noć, kada se očekuje poplavni talas i protok od preko 1.800 kubnih metara vode u sekundi. Stanovnici Janje već su se pripremili da dočekaju izlivanje Drine i Janje iz svojih korita.
U Gradačacu proglašeno vanredno stanje
Na prijedlog Općinskog stožera civilne zaštite, načelnik općine Gradačac Edis Dervišagić je u poslijepodnevnim satima zbog poplava proglasio stanje prirodne nepogode.
Odlukom načelnika Dervišagića pojedine općinske javne službe, ustanove i poduzeća stavljene su u pripravnost i njihov režim rada je prilagođen novonastaloj situaciji.
Kiša koja neprestano pada više od 24 sata prouzročila je izlijevanje nekoliko vodotoka na području općine i u prekidu je promet na regionalnim cestama Gradačac-Donje Srnice-Gračanica i Gradačac-Kerep Donja Zelinja te na lokalnoj cesti Gradačac-Kerep-Donja Međiđa a više stotina hektara poljoprivrednog zemljišta je pod vodom.
Na udaru i zgrada Parlamenta FBiH
To je agenciji Fena izjavio Izmir Hadžiavdić, sekretar Doma naroda, te dodao da je voda neznatno prodrla i u prostor arhive u podrumskom dijelu zgrade Parlamenta, ali da ništa od navedenog zasad ne izgleda alarmantno.
Zgrada u kojoj se održavaju sjednice Federalnog parlamenta je na Skenderiji i od Miljacke je dijeli šetnica.
Sala u toj zgradi, u formi amfiteatra, u kojoj se održavaju sjednice oba parlamentarna doma, smještena je u dnu objekta, ispod nivoa rijeke čiji je vodostaj zbog obilne kiše u Sarajevu izuzetno povećan. Zasad održavanje sutrašnje sjednice Doma naroda nije dovedeno u pitanje.
Kako je sala građena ispod nivoa obližnje rijeke, predviđene su i pumpe koje crpe i te male količine vode iz objekta.
Poplave u Zenici: Odsječeni Babino i Orahovica
U poslijepodnevnim satima došlo je do izlijevanja Babine rijeke kod Kamenoloma Široke stijene, te je onemogućen put ka selima Babinskog sliva u zeničkoj općini. Mehanizacija Kamenoloma pokušava da navuče materijal i formira branu koja bi spriječila vodu da se izlijeva na put, ali već nekoliko sati saobraćaj je u prekidu.
Odsječeno je i naselje Orahovica zbog vode u jednom podvožnjaku, a onemogućen je i sjeverni ulaz automobilima i kamionima u Zenicu, jer su oba podvožnjaka pod vodom.
Poplavljeno je i šetalište Ušće - Kamberovića most, a nivo vode raste u prosjeku 10-ak centimetara za sat vremena.
Sve ekipe CZ na terenu
Sarajevo i Tuzla su poplavama najugroženija područja u Federaciji, potvrdio je v.d. direktor Federalne uprave civilne zaštite Fahrudin Solak.
Iz tog razloga svih deset ekipa Federalne uprave civilne zaštite su na terenu.
- U Kantonu Sarajevo timovi Federalne uprave civilne zaštite trenutno rade na evakuaciji opreme u Sarajevogasu, gdje je 20 vozila pod vodom. Također, timovi rade na ispumpavanju vode iz poslovnih objekata DHL-a u Nedžarićima i na ispumpavanju vode iz Tvornice automobila Sarajevo (TAS) u Vogošći - kazao je Solak.
Potvrdio je da je osim Sarajeva najugroženije područje u Federaciji i Tuzla, zbog izlijevanja rijeke Spreče.
Zatvoren regionalni put Maglaj-Zavidovići
Kiša koja neprestano pada, uzrokovala je porast vodostaja rijeke Bosne koja se izliza ispod gradskog mosta u Maglaju pa je tako za saobraćaj zatvoren regionalni put Maglaj-Zavidovići.
Zbog loše procjene vozača, koliko vode ima ispod gradskog mosta, česte su i sutuacije koje zahtijevaju intervencije pripadnika PVJ Maglaj. Osim ove, vatrogasci su intervenisali i na izvlačenju vozila ispod podvožnjaka na Bijeloj Ploči.
Pritoka Bosne Jablanica, koja se izlila iz svog korita u naseljima Bijela Ploča i Jablanica, poplavila je petnaestak kuća.
Jablanica je bujičasta rijeka, pa poplave kod obilnih padavina nisu rijetkost. Posljednja poplava ova područja pogodila je prije četiri godine. Međutim, u donjem dijelu svoga toka, pri ušću u Bosnu u naselju Bijela Ploča, napravljena je brana koja, kako tvrde, mještani, diže vodostaj rijeke Jablanice i plavi obližnje kuće.
Posljednja poplava pogodila je naselje Jablanica prije četiri godine. Mještani su i sada u strahu.
VEZANI TEKST: Kritično na području općine Maglaj
Poplave u Kalesiji
Kiša stvara velike probleme i u Kalesiji. Vodostaj rijeke Spreče u Kalesiji prema posljednjim mjerenjima na mjernom mjestu bio je 202 cm, što je za 92 cm više nego što je bio u jutarnjim satima. Spreča se izlila u Čanićima i poplavila veliki dio poljoprivrednog zemljišta. Iz korita je izlila i rijeka Gribaja u Tojšićima i poplavila priobalni pojas.
Od Hazima Halilovića, šefa Službe civilne zaštite Općine Kalesija, saznajemo da je kritična situacija u mjesnoj zajednici Prnjavor, posebno u naseljima Tubići i Kurtići, gdje voda ulazi u podrumske prostorije stambenih objekata, a prijeti da prodre i u prizmene dijelove stambenih objekata. Među objektima koji su u opasnosti je i objekat u kojem je smješten dječiji vrtić „Mali princ“. Kako kaže Halilović, ekipe Civilne zaštite su na terenu i pokušavaju pomoći stanovništvu i rade na čišćenju vodotoka i zapušenih vodnih kanala. Vodom je naplavljen i magistralni put Tuzla – Kalesija na samom ulazu u Kalesiju pa se saobraćaj otežano odvija.
Voda je prekinula i putnu komunikaciju od Kalesije prema Gojčinu. Za sada se koristi alternativni pravac preko Prnjavora, ali je i on u opsanosti od vode koja nadolazi. Spreča je blokirala i lokalni put Donji Rainci-Tupković.
Djeca ne mogu da dođu iz škole, mještani spašavaju stoku
Kritično je i u općini Osmaci, u manjem entitetu. Zoran Nikolić, pomoćnik načelnika Općine Osmaci, je potvrdio da je Spreča je prekinula putnu komunikaciju prema naselju Kusonje gdje je nekoliko kuća pod vodom. U povratničkom naselju Kusonje je i najkritičniji. Naselje je praktično potpuno odsječeno. Mještani su zabrinuti kako će im djeca doći iz škole. Također, mještani od vode spašavaju i stoku. S obzirom da je voda već prodrla u neke kuće, mještani pokušavaju spasiti i namještaj iznoseći ga na više spratove. Spreča je prekinula je i put od Kalesije prema Osmacima iz pravca Memića, a prekinut je i put Capardi - Osmaci.
Snijeg na Bjelašnici, prestanak padavina u subotu
Iz Hidrometeorološkog zavoda FBiH javljaju da će kiša padati i narednih dana. Snijeg je jutros uveliko padao na Bjelašnici.
- Padavine uz niske temeprature su najavljene i za naredna tri dana. Intenzivnije padavine su najavljene za sutra, gdje se očekuje da će prosječno biti od 20 do 70 ml kiše. Prema mjerenju jutros u sedam sati, na Bjelašnici je palo 12 centimetara snijega te se očekuje da će se u toku dana biti još više padavina.
Povećanje temperatura, ali ne i prestanak padavina, najavljeno je tek za subotu, a do tad će biti hladno, uz obilne padavine i grmljavinu, kazala je Ismira Ahmović, iz Federalnog hidrometereološkog zavoda BiH.
VEZANI TEKST: Miljacka nosi balvane, sa Ilidže evakuirano na desetine porodica
Prirodni dotoci vode značajno su porasli u posljednja 24 sata što je u Sarajevskom kantonu dovelo do porasta nivoa rijeka i uzrokovalo poplave u nekim dijelovima grada.
Najugroženija je Ilidža, gdje je poplavljeno više stotina kuća.
Nivo rijeke Miljacke danas je dostigao visinu od 2 i po metra, što je 190 cm više od uobičajenog nivoa.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo zabranili su pješacima prelazak preko mosta na Drveniji zbog povišenog vodostaja rijeke.
Padavine su izazvale plavljenje elektroenergetskih objekata što je uzrokovalo nestanak struje u dijelovima Vogošće, Novo Sarajevo, Novi Grad i Ilidža.
Kritično i u Kaknju
S obzirom da postoji realna opasnost da dođe do plavljenja podrumskih prostorija i nižih eteža u stambenim objektima uz rijeku Bosnu iz Civilne zaštite Općine Kakanj zamoljeni su stanari ugroženih objekata da bez panike počnu sa izmještanjem namirnica i predmeta koji mogu biti oštećeni plavljenjem na više etaže. Rijela Bosna kod Kaknja se izlila u Doboju, Povezicama i Malješu. Poplavljeno je područje Vatrogasnog doma u Doboju. Služba civilne zaštite izvršila je izmještanje vatrogasnih vozila na lokaciju Merajica u Doboju.
Bosna i Fojnica na granici izlijevanja
Ekipa Centra Civilne zaštite Visoko obišla je jutros cijelu visočku općinu i rijeke Bosna i Fojnica su na granici izlijevanja, ali i jedna i druga su još unutar korita.
- Na pojedinim mjestima su se i izlile. Međutim, svojim izlijevanjem nisu ugrozile ni živote ni materijalna dobra - izavio je Agenciji Fena pomoćnik općinske načelnice za poslove Civilne zaštite i načelnik Štaba zimske službe Centra civilne zaštite Visoko Dragan Božičković.
- Ono što pravi probleme jesu seoski potočići koji su „podivljali“ i nabujali. Najkritičnija situacija je na području sela Goduša i na lokalitetu Gornjeg Moštra. Za sada nema značajnijih problema, ali ukoliko kiša nastavi padati moglo bi biti. Operativni centar općine Visoko radi 24 sata i prima informacije - izjavio je Božičković.
avaz.ba
Objavi komentar