NOVI PROBLEM U BiH: Gdje s tisućama leševa životinja?

DOBOJ - Bosna i Hercegovina i Srbija suočavaju se s posljedicama poplava, a kako se voda povlači tako na površinu izbijaju novi problemi. 

Tisuće životinjskih leševa na farmama, zarazne bolesti, nedostatak vode, klizišta, krađe, samo su neki od problema s kojima se ovih dana moraju nositi stotine tisuća građana na pogođenim područjima, ali i lokalne vlasti. 




Na terenu su pirotehničari jer se strahuje da su poplave dislocirale minska polja zaostala iz rata 1992.-'95.
Nadležne službe još uvijek ne znaju gdje ukloniti desetke tisuća životinjskih leševa.

Dvaput ostali bez imovine

Pomoć je stigla iz susjedne Srbije pa će barem dio leševa biti spaljen u specijaliziranom postrojenju u Inđiji. Napore zdravstvenih službi da se spriječi zaraza otežava nedostatak dezinfekcijskih i higijenskih sredstava. Usprkos ogromnim količinama pomoći koje pristižu sa svih strana, građani se žale da do njih ne dolaze najpotrebnije stvari.

Neki od njih su u agoniji jer im je ovo drugi put, nakon rata, da su ostali bez imovine. Sve je više kritika na račun vlasti na svim razinama, jer nisu dovoljno učinkovite u sprečavanju profiterstva i zloporabe pomoći. Jučer je u BiH bio dan žalosti, a akcije spasilačkih ekipa bile su prvenstveno usmjerene na krajnji sjever Bosne. Zbog činjenice da se voda još nije povukla sa svih područja ne može se preciznije govoriti o broju poginulih.

Slično je i u Srbiji, gdje još strahuju od izlijevanja Save. Naređena je i preventivna evakuacija, a stabilizaciju stanja srbijanska vlada očekuje do petka. Vlada je proglasila trodnevnu žalost. Pomoć BiH i Srbiji stiže iz inozemstva, ali u obje države ističu da će za obnovu uništenih područja trebati više milijardi eura.

Pomoć Orašju

Među najteže pogođenim gradovima u BiH je Orašje. Veći dio grada je poplavljen, ali pomoć stiže iz pravca Pelagićeva i Lončara. Policija propušta sva vozila koja prevoze pomoć.

dnevno.ba

Post a Comment

Noviji Stariji