Većina stambenih objekata koji su porušeni nakon aktiviranja klizišta u Tuzlanskom kantonu je sagrađena ilegalno, bez građevinskih i drugih dozvola, potvrđeno nam je jučer u Tuzli.
- Nažalost, informacije koje imamo u Upravi, potvrđuju to. U najvećem broju kuće su bez papira napravljene, kazao nam je Zdenko Tadić, direktor Kantonalne uprave Civilne zaštite Tuzla.
No, uprkos tome, dodao je on, nadležni će pomoći ugrožene bez obzira da li su građani sagradili kuću legalno, sa papirima ili bez njih.
- Kod svih nas mora biti prisutna ljudska solidarnost i da tim ljudima osiguramo krov nad glavom. Mi već imamo kontakte sa raznim međunarodnim organizacijama koje se bave tim poslom. Naravno i sredstva kojima raspolažu Kanton, Federacija i država će biti usmjerena za rješavanje tih problema, kazao je Tadić.
Inače, Tadić je jučer članovima Vlade i poslanicima u Skupštini TK-a predstavio Informaciju o stanju u oblasti zaštite i spašavanja na području Tuzlanskog kantona vezanu za poplave i klizišta. U okviru Informacije je predstavljena i inicijativa za izmjenu federalnog propisa, koji omogućava stavljanje u funkciju sredstava koja su na raspolaganju u Civilnoj zaštiti.
- Tražimo da se 20 i nešto miliona maraka koji su akumulirani na federalnoj razini usmjere prema kantonima u kojima je nastala šteta, kazao je Tadić.
Naveo je da se šteta koja je nastala nakon poplava i klizišta procjenjuje na preko pola milijarde maraka. U narednom periodu ostaje problem sanacije šteta od poplava i klizišta.
- Radi se o ciframa od kojih svi mi, koji smo u ovoj oblasti, ne možemo da dođemo sebi, jer se radi već o 4.000 i nešto klizišta koja su evidentirana. Biće ih sigurno još. Radi se o jednoj ogromnoj katastrofi koja nas je zadesila, dodao je Tadić.
izvor: Oslobodjenje
Objavi komentar