Japan je sigurni smo da znate poznat po tome što posjeduje najuspješniju i najmoćniju ribarsku industriju, te je poznato da je u Japanu i životni vijek dosta duži i zdraviji. Slučajevi malignih oboljenja te kardiovaskularnih bolesti gotovo da i nema, no ima ali u skroz malim procentima za razliku od ostalih zemalja…
Riba je zdrava, čuli ste to sigurno bezbroj puta. Pa jeste, ne govori nam se džaba. Sigurno znate i onu dobro poznatu rečenicu ”Da jedemo ribu barem jednom sedmično bili bi mnogo zdraviji” – pa i bi… Riba je namirnica koja obiluje mineralima i vitaminima te je često preporučuju i doktori…
Ako obratimo pažnju na reklame koje plasiraju današnje farmaceutske kuće, primjetit ćemo da se često može čuti za lijekove u kojima ima omega 3 masnih kiselina. I premda u današnjim lijekovima i preparatima ima dosta neophodnih vitamina i minerala, naš savjet je da se vitaminima i mineralima snadbjevate kroz ishranu. Stoga je preporučljivo da par puta sedmično konzumirate ribu. Izuzetak su ljudi koji su preosjetljivi na meso ribe, i njima se ne savjetuje da konzumiraju ovu namirnicu.
Vrste riba
Životno stanište ribe dijeli na morske, slatkovodne i ribe selice.
Sadržaj masnoća dijeli ih na posne, u kojima ima maksimalno 5 % masnoća (tu ubrajamo kernu, škarpinu, oslić…), polumasne, kod kojih je procenat masnoća do 10 % (polumasnim ribama smatramo sardelu, lokardu, tolstolobika…) i masne, sa 10 % masnoća (riječ je o skuši, riječnom šaranu, somu…).
Postoje ribe sa krljuštima, sa rožnatim pločicama i sa sluzi na koži.
Hemijski sadržaj
U prosjeku, u ribi ima: 75 do 80 % vode, 15 do 25 % bjelančevina , 0,5 do 22 % masnoća, 0,8 do 2,5 % mineralnih materija.
Zašto je dobro jesti ribu?
Riblje meso djeluje preventivno i kao lijek protiv:
anemije
akni
anksioznosti i depresije
srčanih oboljenja i oboljenja krvnih sudova
prekomjerne tjelesne težine
problema sa pamćenjem
imunodificijencije
problema sa začećem
nesanice
povećanog krvnog pritiska
osteoporoze
teškoća u vrijeme trudnoće
predmenstrualnog sindroma
prebrzog starenja
pojedinih oblika raka
kožnih problema
povišenog nivoa triglicerida
hipertiroze
tegoba vezano za menopauzu
Značaj ribe u ishrani
Osim navedenog, redovna upotreba ribe smanjuje rizik od srčanog udara, nivo lipida čini nižim i daje zaštitu kostima.
Bolje je kupiti ribu koja nije zaledjena. Prodavnice ribe obično praktikuju da zalede, pa odlede ribu u skladu sa potrebama. Nije loše konzumirati i takvu ribu, mada treba znati da se u tom slučaju ukus razlikuje nego ukus svježe ribe.
Riba može biti otrovna ako je boravila u veoma zagađenoj vodi. Moguće je da otrovi ne ugrožavaju ribu, ali da je meso otrovno. Ni u kom slučaju ne treba upotrebljavati ribu koja je nađena mrtva u vodi ili upecana u vodi za koju se zna da je zatrovana. Nepoštovanje ovih pravila može izazvati ozbiljne zdravstvene komplikacije.
Priprema ribe
Neophodno je znati pravilno očistiti ribu. Najbolje je konzumirati je uz adekvatne priloge , radi što potpunijeg uživanja. U nekim zemljama, riba se jede u presnom stanju. Uglavnom je neophodna adekvatna termička obrada. Kada je riječ o termičkim procesima pri obradi ribe, oni su slični ili se ne razlikuju od termičke obrade druge hrane, osim kada se radi o kuhanju, kuhanju ”na plavo”, poširanju, pripremi na ”mlinarski način” i pripremi ribe umotane u aluminijumsku foliju.
Način čuvanja
Ribi u frižideru i svuda gdje je temperatura viša od 0 stepeni, prijeti kvarenje. Zato je zamrzavanje najprihvatljivije rješenje.
budi-fit.net
Objavi komentar