U Kantonu Sarajevo je postalo pravilo da najviše stradaju najugroženije kategorije stanovništva. Novost je da su na red došle porodilje, pa im je naknada za maj umanjena za čak 100 KM.
Bijela kuga
- Niko nas nije obavijestio o tome. Kada nam je isplaćeno 100 KM manje u odnosu na prošli mjesec, nazvala sam Ministarstvo za rad, socijalnu politiku, izbjegla i raseljena lica i rekli su mi da je do sada greškom uplaćivano oko 450 KM. U šoku sam! Zaista ne mogu povjerovati da se novac pokušava uštedjeti na nama, a istovremeno ti isti ljudi koji određuju visinu naknada za porodilje konstantno pozivaju majke da rađaju i bore se protiv bijele kuge. Međutim, mi smo spremne i protestovati ispred zgrade Vlade KS-a ukoliko se ovo iživljavanje nastavi nad nama i našom djecom, rekla nam je jedna čitateljka. Međutim, kako to kod nas obično biva, iz Ministarstva za rad KS-a odgovaraju kako je to sve po zakonu, te kako je do sada naknada isplaćivana greškom. I to ne od jučer, nego da su griješili devet godina.
- Do sada su u rješenjima o naknadama plaće za žene majke u radnom odnosu utvrđivani različiti iznosi i to od 360 KM do 460 KM, ovisno u kojoj općini je izdato rješenje. Najčešće su navođeni iznosi od 360 KM mjesečno (što je iznos 60 posto od prosječne plaće) s tim da se u istim navodilo da ova naknada ne može biti manja od najniže plaće za zaposlenike u skladu sa propisima Vlade FBiH, odnosno Općim kolektivnim ugovorom.
Znači, rješenja u kojim je iznos utvrđen na 360 KM su bila usklađena zakonom. Međutim, prilikom obračuna i uplate ove naknade došlo je do kršenja zakona na način da je svim korisnicama uplaćivan neto iznos približno od 460 KM, odnosno bruto iznos od 780 KM, tvrde u resornom ministarstvu.
Radni odnos
Do ovog kršenja je, kako ističu u Ministarstvu za rad, došlo iz razloga pogrešne primjene zakona, odnosno Općeg kolektivnog ugovora u dijelu obračuna najniže plaće.
- Do sada se ovaj obračun zasnivao na Općem kolektivnom ugovoru iz 2000. godine, iako je isti prestao da važi 2005. godine. Jedina dobra vijest je da je uočen nesklad između prava žena majki koje su u radnom odnosu (naknada je iznosila 780 KM mjesečno) i žena majki koje su nezaposlene (pomoć iznosi 120 KM mjesečno) Ministarstvo za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS-a uputilo je u skupštinsku proceduru prijedlog zakona o izmjeni Zakona o socijalnoj zaštiti, zaštiti civilnih žrtava rata i zaštiti porodice sa djecom, koji sadrži jednu izmjenu i to izmjenu u smislu povećanja iznosa pomoći za ženu majku koja nije u radnom odnosu, istakli su u ovom ministarstvu. Precizno rečeno, pomoć ženi majci koja nije u radnom odnosu do sada je iznosila 120 KM mjesečno, a sada bi trebala iznositi 180 KM mjesečno na period od 12 mjeseci.
izvor: Oslobodjenje
Objavi komentar