Studentski dom većini je studenata najbolje rješenje za smještaj tokom studiranja. Domovi su dosad bili uglavnom najjeftinija opcija, no od ove godine cijene troškova u Sarajevu će biti povećane. O trenutnoj situaciji u javnim studenskim domovima u Sarajevu razgovarali smo sa predstavnicima JU Studentskog centra Sarajevo, te s predstavnicima studenata.
Studenti u Sarajevu ove će godine dodatno biti opterećeni povećanim cijenama boravka u javnim studentskim domovima. Prosječna cijena po studentu ove godine iznosi oko 130 KM, bez subvencija koje bi trebale doći od kantona (kantoni su za svakog studenta obavezni uplatiti 189 KM, što znači da je ukupna cijena boravka u domu po studentu oko 319 KM).
Iz JU Studentski centar Sarajevo kažu da je to malo novca i da je tim sredstvima nemoguće održavati sistem. Ističu da su zbog nebrige šire društvene zajednice i nadležnih vlasti prisiljeni povećavati cijene troškova boravka u domovima. To povećanje cijena ne rješava situaciju, jer se stalno kasni s izmirivanjem obaveza prema ovom centru koji je, kako navode, najvažnija institucija šire društvene zajednice. Gotovo nijedan kanton nije izmirio dugovanja za dva i po mjeseca, a upravo, neredovna uplata ovaj centar dovodi u stanje očaja.
Sami održavaju sistem
Emir Kadrić, direktor JU Studentskog centra Sarajevo, za Novo vrijeme kaže da su njihova trenutna potraživanja dugova na ime smještaja i ishrane studenata u proteklom periodu u vrijednosti od 650.000 KM, te da su oni dužni oko 800.000 KM. Trenutni smještajni kapaciteti domova su oko 1.750 studenata, od čega je 1.600 studenata “pokriveno” subvencijom.
“Da bismo normalno funkcionirali, bilo bi nam potrebno po svakom studentu mjesečno još dodatnih 45 KM koje mi trenutno nemamo. Šira društvena zajednica nema sluha za nas i nije izvojila ni marku za bilo šta od onoga što nama treba. Mi uposlenici, potpuno sami od svojih usta izdvajamo i održavamo sistem koji opstaje. Da bi se sve moglo sanirati, potrebno je da društvena zajednica odriješi kesu i da jednoj ovakvoj ustanovi omogući nesmetan rad”, ističe direktor Kadrić dodajući da su nedavno dobili obećanje da će cijeli problem biti izdignut na federalni nivo kako bi se kvalitetno riješio. Kanton Sarajevo pokrenuo je tu inicijativu da se koordinacijom na federalnom nivou riješi ovo pitanje, jer u domovima borave studenti iz svih kantona FBiH.
“Nadam se da će nakon izbora novim vladama biti prioritet da se riješi ovo vrlo osjetljivo pitanje. Sličnim ustanovama u okruženju poput našeg centra ništa ne fali, jer se za to pobrinula država. Pa, ako ćemo pravo i u BiH, na području RS-a, naprimjer, nemate ovakav problem, jer su vlasti to dobro riješile.”
Studentska perspektiva
Studenti ističu da stotine njih u domovima zimi uče pod dekama ili se tuširaju hladnom vodom. Prošle godine u devet zgrada Studentskog doma Bjelave otpadali su stropovi. Voda i kanalizacija curile su iz dotrajalih instalacija. Struja se reducirala zbog dugova, ili je toliko bila slaba da se električni aparati nisu mogli koristiti. Ove godine tri zgrade Studentskog doma Bjelave nisu nikako u upotrebi zbog katastrofalne i neuvjetne situacije.
“Kao i u svim domovima u svijetu tako i u našim objektima imate sobe koje zadovoljavaju sve kriterije, ali također imamo značajan dio njih koje nikako nisu za upotrebu. Te koje ne zadovoljavaju kriterije stavili smo izvan funkcije. Naprimjer, na Bjelavama imamo devet objekata, a tri su izvan funkcije jer su u njima uvjeti katastrofa. Jedan od ta tri objekta već je predmetom rekonstrukcije i upravo počinju pripreme za ulazak izvođača, a čije radove u vrijednosti od milion maraka treba snositi Kanton Sarajevo. Tri paviljona na Bjelavama su također poprilično neuvjetni i potrebno je u njih mnogo ulagati. Inače, stolariju je potrebno u svim zgradama mijenati jer je dotrajala. Zbog takve stolarije naši toplotni gubici su ogromni. Mi imamo spreman projekt utopljvanja zgrada i nadamo se da ćemo pronaći sredstva za tu namjenu”, kaže direktor Kadrić.
Stara priča na novi način
“Troškovi cijena u domovima su jasni i tu nema neke demagogije. Te cijene se dugo nisu mijenjale, ali s obzirom na to da se sve cijene na tržištu stalno povećavaju, bilo je za očekivati i povećanje cijena boravka u domovima. Studenstki centar ima gubitke u poslovanju i mislim da nije uredu da se ti gubici namiruju od studenata, nego od kantona koji trebaju izmirivati svoje obaveze. Znamo da su domovi u teškoj situaciji i potrebna im je temeljita restauracija. Stara je priča da su uvjeti u domovima veoma loši, ali eto ipak je dobro to što studenti uspijevaju uz sve poteškoće završavati fakultete. Kakvi god da su ti domovi, ipak su oni studentima povoljni i neophodni”, smatra Ahmed Nurković, predsjednik Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu (SPUS).
“Mi ćemo se boriti da poskupljenje cijena boravka u domovina ne ide preko leđa studenata. Mi smo već predložili da to povećanje cijena ide na teret kantonalnih budžeta. Mi jednostavno ne možemo dozvoliti da se to prelomi preko nas. Tu odgovornost na sebe trebaju preuzeti kantoni, a nama odgovaraju da ostanu stare cijene u domovima. U svakom slučaju, nadamo se da će se naći pravo rješenje”, kaže Almir Begić, predsjednik Udruženja studenata Studentskog centra.
Prema tvrdnjama predstavnika Studentskog centra Sarajevo, objekt u Nedžarićima zadovoljava apsolutno sve kriterije. “Također, što se tiče ishrane u našim studenskim domovima, mogu s ponosom reći da tu ispunjavamo sve i jedan mogući kriterij i standard”, zaključuje Kadrić.
(izvor:novovrijeme.ba)
Objavi komentar