Da je istina kako je najteže raditi jedan posao odgovorno, u pravom smislu te riječi ali istovremeno veoma uspješno – svjedoči priča koja je na margini i kojoj pojedini mediji ne pridaju mnogo značaja jer ta priča nije žuta i nije za široke narodne mase, rezultat koji godinama kontinuirano bilježi i ostvaruje je rad jednog profesora – Muniba Milinkića iz Zavidovića.
Munib Milinkić
Pripovjedač, pjesnik i esejist. Profesor u zavidovićkoj Gimnaziji. Rođen 1960. u Turiji. Studij jezika i književnosti završio u Osijeku. Režiju, dramatizaciju i scenografiju potpisuje za brojne pozorišne predstave: Tvrđava (Meša Selimović), Viđenje Isusa Krista i Hamlet u selu Mrduša Donja (Ivo Brešan), I to je život (Elma Tataragić), Robijaš (Ahmed Muradbegović), Vakat, mamo (Munib Milinkić), Na Božijem putu (Ahmed Muradbegović), Aferim, babo (Ahmed Muradbegović)… Za Milinkićevo se ime vežu i kulturne bajramske akademije u Zavidovićima. Autor je romana Vakat, mamo i koautor pjesničke zbirke Mostovi. Objavljivao u mnogim prestižnim listovima I časopisima. Za književni i pozorišni rad višestruko narađivan. Član je Vijeća kongresa bošnjačkih intelektualaca BiH-e od 1998. godine. Već 22 godine je na poziciji profesora bosanskog jezika, ali ima jedan od najtežih poslova na svijetu, možda manje opasan od pravljenja atomske bombe, a taj posao je da od učenika napravi “ljude”, odgovorne u svakom smislu, jednom riječju insane.
Veliki prijatelj i čovjek
Paradoksalno je to a veoma zanimljivo i značajno, što učenici svoje prve utiske u Gimnaziji o prof.Munibu iznose u negativnim konotacijama dok nakon završetka srednjoškolskih dana obavezno se vraćaju da zijarete svog uvaženog profesora za kojeg kažu da je, prije svega veliki prijatelj i čovjek a tek poslije profesor. Kako sam kaže, njegov zadatak nije da ispravlja anarhiju na ovom svijetu ali mora maksimalno biti ozbiljan kada interpretira “Hasanaginicu”, odnosno ozbiljno shvata svoju ulogu u ovim turbulentnim danima – napadima na našu domovinu sa svih strana, čak i unutarnjih, kao i na naš lijepi Bosanski jezik.
Odbrana bosanskog jezika
Odbrana bosanskog jezika, kao višestoljetne konstante, se vrši davanjem zadataka kroz samo čitanje, obaveznosti čitanja lektira, zatim izvanrednim interpretacijama koje učenike “vode u transcedentni svijet”, posjeti pozorištima i sajmovima knjiga – u krajnjem ishodu opismenjavanju učenika. Njegov životni radni opus je veoma bogat. Autor je mnogih projekata koji su ostavili dubok trag. Svi se sjećamo sjajne Bajramske akademije, koja nikoga nije ostavljala ravnodušnim, akademije koja nedostaje ovom gradu, akademije koju su mahsuz dolazili pogledati zaljubljenici u umjetnost iz Sarajeva. Posljednja akademija, poslije koje je ugašen ovaj projekat je bila pod nazivom “Nama naša a vama vaša Bosna”, u kojoj je tematizirana i kritički iznesena problematika bh. društva na način da su “naši” lideri, kvazi patriote prodali dušu materijalizmu ne vodeći računa o problemima ljudi koji su ih izabrali; liderima koji zanemarujući prolaznost dunjaluka zaboravljaju na jedinu istinu da, kako kaže Mehmedalija Mak Dizdar: ‘’ Valja nama preko rijeke – valja nama preko Sirat ćuprije preći’’ a Boga mi, teško se nepravednim vladarima – liderima. Taj projekat je ugašen ali prof. Milinkić nije stao sa radom. Zavidovići ponosno mogu reći da imaju sposobnog i jako kvalitetnog čovjeka i profesora u svakom smislu te riječi. Sve pohvale i podrška u svakom pogledu dolazi i iz drugih gradova BiH, jer su mnogi prepoznali vrijednost i kvalitet njegovog rada i zalaganja za opće dobro.
Rad i borba u svakom pogledu
Dok veliki broj prosvjetnih radnika različitih struka slobodno vrijeme provode u obližnjim restoranima, prof.Munib i najmanji dio svog slobodnog vremena koristi kako bi što više mladih generacija podstakao na svakodnevno učenje, čitanje i rad, jer su jedini recept za bolje sutra. Zavidovići i Gimnazija “Rizah Odzečkić” zasigurno su ponosni što imaju tako sposobnog, vrijednog i poštenog građanina a ujedno i profesora. Zahvaljujući podršci i kvalitetama koje prof.Munib posjeduje, Zavidovićki gimnazijalci prethodne godine ostvarili su zapažene rezultate . Na XV festivalu filma djece i omladine Bosne i Hercegovine, održanog 14. decembra 2013. godine u Zenici, igrani film “Safun” autora Emira Milinkića, Admira Herića i Amara Kadića, te njihovog mentora profesora Muniba Milinkića, osvojio je 1. mjesto u kategoriji igranih filmova i Grand Prix Festivala. Završit ću ovaj članak stihovima Nedžada Ibrišimovića : ‘’Poželim da ga zagrlim,ali me strah da me ne izbodu geleri iz njegovog tijela.”
(izvor:zeportal)
Objavi komentar