"Autorizmi" - neologizmi koje su skovali autori i koje su ušle u širu upotrebu - obogaćuju engleski jezik vijekovima. Od Shakespearea do Josepha Hellera, Paul Dickson je za Guardian iz svoje knjige izabrao najbolje.
Dickinson je ove riječi počeo da skuplja prije više od deset godina i koristio se različitim izvorima da bi utvrdio autentičnost porijekla. Jedno je, naime, izmisliti novu riječ a drugo da se ona nakon toga počne uveliko koristiti.
Ovo je njegov izbor od deset omiljenih "autorizama":
1. Banana Republic (Banana republika)
Politički nestabilna, nedemokratska i tropska nacija čija je ekonomija uveliko ovisna o izvozu jednog proizvoda, kao što je voće ili mineral. Ovaj je pežorativni izraz skovao pisac O Henry (William Sidney Porter) u svojoj zbirci priča iz 1904. pod nazivom 'Cabbages and Kings' (Kupusi i kraljevi).
2. Beatnik (Bitnik)
Kolumnista San Francisco Chroniclea Herb Caen je u svojoj kolumni od 2.aprila 1958. pisao o kružoku od "50 bitnika". Caen je kasnije rekao, "Skovao sam riječ bitnik prosto jer je u to vrijeme bio aktuelan ruski satelit Sputnik i riječ je sama iskrsla."
3. Bedazzled (Začaran)
Biti neodoljivo začaran, zapanjen ili zadovoljan, riječ je za koju imamo da zahvalimo Shakespeareu gdje u drami "Ukroćena goropadnica" Katarina kaže "Oprostite, stari oče, mojim grešnim očima koje su bile tako začarane suncem da sve što sam vidjela izgleda mi zeleno." Nekoliko internet stranica koje su se bavile njegovim riječima su zadnjih godina komentirale da se na tržištu skoro pojavio proizvod po imenu 'Be Dazzler', plastični uređaj koji služi za pričvršćivanje imitacija dragog kamenja na jeans, baseball kape i drugu odjeću.
4. Catch-22 (Kvaka-22)
Radni naslov savremenog klasika Josepha Hellera o bezumlju rata je bio Catch-18, a što je referenca na vojne regulacije koje pilote drže u formaciji gdje lete jednu suicidalnu misiju za drugom. Malo prije nego je knjiga objavljena 1961., pojavio se bestselling roman Leona Urisa 'Mila 18'.
Da bi spriječili numeričku konfuziju, Heller i njegovi urednici su odlučili da broj iz 18 promjene u 22. Izbor je ispostavio sretnim, jer na zgodan način objedinjuje i vojne regulacije ali i bizarni svijet o kojem u romanu piše Heller. Tokom narednih decenija, kvaka-22 se počela pisati malim slovima i počela je da označava svako predskazanje u kojem smo uhvaćeni, a koje samo po sebi onemogućava rješenje.
5. Cyberspace
Pisac naučne fantastike William Gibson je izmislio ovu riječ u svojoj priči iz 1982. no postala je popularna nakon objavljivanje njegovog kultnog romana 'Neuromancer' iz 1984. On je cyberspace opisao kao "grafičku sliku podataka skupljenih iz svakog kompjutera u ljudskom sistemu" i od tada je u širokoj upotrebi i van svijeta tehnologije.
6. Freelance
Ova riječ označava osoba koja prodaje svoje usluge uposleniku bez dugoročnog vezivanja, ali i nezavisnog pojedinca, kako u politici tako i u društvenom životu. Riječ nije zabilježena prije nego što je pisac Sir Walter Scott uveo u svom romanu Ivanhoe koji se, između ostalog, često smatra prvim savremenim historijskim romanom u modernom smislu. Scottovi freelanceri su bili plaćenici koji su svoju odanost zaklinjali oružju za određenu cijenu.
7. Hard-Boiled (Tvrdokorni)
Tvrdokordni, tvrdoglavi, beskompromisni. Ovaj je izraz po svemu sudeći prvi upotrijebio Mark Twain 1886. godine kao pridjev u svom govoru gdje je aludirao na tvrdokornu gramatiku. Navodno su Twain i ostali vidjeli proces kuhanja jajeta kada se bjelanjak stvrdne nakon čega su iskoristili ovo kao metaforu.
8. Malapropizam
Netačna riječ na mjestu slične riječi a što kao rezultat daje često humorističnu besmislicu. Ovaj je eponim nastao od lika Gđe. Malaprop iz drame Rivali (1775) irskog pjesnika i dramskog pisca Richarda Brinsleya Sheridana. Sami pridjev malapropistički je navodno prvi put upotrijebila George Eliot.
9. Serendipity (Sretno slučajno otkriće)
Riječ je izumio pisac i političar Horace Walpole 1754. gdine, kao aluziju na Serendip, stari naziv za Šri Lanku. Walpole je bio plodonosan pisac, a jednom od svojih glavnih dopisnika je objasnio da je riječ temeljio na naslovu bajke, "Tri princa Serendipa". Tri princa uvijek su otkrivali, slučajno i mudrošću, stvari koje nisu tražili.
10. Whodunit (Ko je krivac)
Tradicionalna misterija sa ubistvom. Književni kritičar Donald Gordon je stvorio ovaj izraz u julu 1930. za časopis
American News of Books prilikom pisanja jednog prikaza. Prema riječniku Merriam-Webster, riječ je postala popularna 1939. i istorija je dalje pokazala da je ona itekako u svakodnevnoj upotrebi još i danas.
(Oslobodjenje.ba)