![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjcJHA0cbapYVUCynXZ5m80VWYbZdOGDctFyJz3kXtlUFyIvAqZVOCSfX7x8aDwj8nocKoujY5wOsH4ZSTJVcg9zO8oPNYGLqRBd13wO0jzku9vkaifHqwB2ajt7GzCfW5GtYxY2K8SPkI2/s1600-rw/1.jpg)
O džamiji i mnogobrojnim nagradama koje je dobila za arhitektonski dizajn razgovarali smo s imamom ove džamije hafizom Edinom ef. Bukvom.
- Džamija je po mnogo čemu zanimljiva, tu je nevjerovatna simbolika unutrašnjosti i vanjskog izgleda džamije, zatim njena imena, jer ova džamija ima tri naziva, Bijela, Šerefudinova i Čaršijska džamija. Osvojila je nagradu Aga Khan za arhitekturu 1983. godine, kao i nagradu od mađarskih arhitekata koji su je svrstali među tri najbolja dizajnirana sakralna objekta u Evropi - priča hafiz Bukva.
On dodaje da se ova džamija smatra najljepšom ne samo u BiH, već i mnogo šire.
- Izgled minareta simbolizira otvorenu knjigu, a interesantno je da je novac, koji je džamija dobila uz nagradu Aga Khan, utrošen u krovnu konstrukciju koja je kompletna od bakra. - ističe ef. Bukva.
U ratu je džamija pretrpjela i oštećenja, tako da se i danas osjećaju posljedice, ali uskoro bi trebala uslijediti i potpuna rekonstrukcija džamije sve u dogovoru i po projektima akademika Zlatka Ugljena.
Planirana obnova
- U planu je rekonstrukcija krova, abdesthane, renoviranje prostorija u kojima će se vršiti poduka djece i odraslih - kaže ef. Bukva.
Zanimanje arhitekata
- Nadamo se da će Šerefudinova Bijela džamija vratiti onaj svoj stari sjaj i prepoznatljivost, jer i nakon više od 30 godina od izgradnje, arhitekti iz cijele Evrope dolaze u Visoko da na licu mjesta vide ovo vjersko zdanje, koje je zbog originalnosti i novih pristupa u gradnji nagrađeno najvećom nagradom iz oblasti arhitekture - istaknuo je ef. Bukva.
avaz.ba