Daleko najomiljeniji topli napitak ljudima širom svijeta, bez kojeg dobar dio njih ne zna započeti dan. Kafa je piće koje ima cijeli niz efekata na ljudski organizam, ali i piće koje ostavlja ogromni uticaj na društveni život čovjeka.
Iako je manje-više sve o kafi poznato, opet se može pronaći minimalno desetak činjenica koje nikada niste čuli, ovo su neke od njih:
1. Fantastični miris u prodavnicama kafe je nekada lažan. Kafe kompanije poput Starbucksa i Dunkin’ Donutsa nekada koriste aparate koji proizvode ugodni miris kafe kako bi dodatno uticali na čula kupaca.
2. Evropljani su originalno kafu zvali “Arapsko vino”
Evropljani su ovaj napitak nazivali “Arapskim vinom”, a riječ kafa (coffe) izvorno je arapska i potiče od riječi “qahhwat al-bun”, što bi značilo “grahovo vino”. Ta fraza konvertovala se u “qahwah”, na turskom “kahveh”, dok su Italijani uzeli varijaciju “caffe”, Holanđani “koffie” i tako redom. Dakle starobosanski “kahva” je u stvari potpuno izvorna riječ preuzeta iz arapskog jezika.
3. Dvije najdugovječnije mačke na svijetu su pile kafu svaki dan
Mačke koje su ušle u Guinnessovu knjigu rekorda kao najstarije mačke svih vremena bile su Creme Puff, koja je živjela 38 godina i uginula 2005. godine, dok je na drugom mjestu mačak Djed Rex Allen, koji je doživio 34. godinu. Obje mačke su bile ljubimci istog vlasnika Jakea Perryja, koji je svakog jutra svoje mačke hranio sa kafom, slaninom, jajima i brokulama.
4. U Japanu je moguće kupanje u kafi
Yunessun spa odmaralište u svojoj ponudi ima kupanje u tečnostima kakve su vino, zeleni čaj, čokolada, i naravno kafa. Ovo zadvoljstvo košta 2.800 yena, odnosno oko 27 dolara.
5. Prema većini proračuna, najsjevernija kopnena masa na svijetu zove se Coffe Club Island
Mali otok kod Grenlanda nazvan Coffe Club Island, ili Kaffeklubben Island, koji je otkriven 1900. godine od strane istraživača Roberta Pearyja. Otočić je ime dobio 21 godinu kasnije kada je danski istraživač Lauge Koch napravio mapu regije, a izbor imena je došao tako što je želio odati počast neformalnom “kafe klubu” geografičara koji su se sastajali na Univerzitetu Kopenhagen.
6. Pijenje kafe pomaže očuvanju jetre od razarajućeg uticaja alkohola
Istraživanja su pokazala da kafa smanjuje rizik od ciroze jetre, čiji nastanak je usko povezan sa konzumiranjem alkohola. Dokazano je da kafa mogućnosti dobijanja ovakvih bolesnih stanja jetre smanjuje za 22 posto.
Haber.ba