Bosna i Hercegovina će u januaru 2015. dobiti novu generaciju oficira školovanih po zahtjevnim NATO-standardima.

Dvadeset sedam mladića i dvije djevojke, svi fakultetski obrazovani, koji su se među njih 256 prijavili na konkurs koji je raspisalo Ministarstvo odbrane BiH u oktobru prošle godine, prošli su stroga testiranja iz oblasti opšteg znanja, engleskog jezika i fizičke spremnost te sigurnosne provjere, i odabrani su kao najbolji. Oni su od 3. februara u Centru za osnovu obuku u kasarni "Zaim Imamović" u Pazariću, gdje smo ih posjetili na strelištu tokom gađanja iz mitraljeza.

Pokretanjem ovog pilot-projekta Ministarstvo odbrane BiH i Oružane snage BiH su, uz značajnu saradnju Ambasade Velike Britanije i podršku NATO-štaba Sarajevo, pružili mogućnost mladim, obrazovanim i perspektivnim mladićima i djevojkama da iz civilstva apliciraju u oficirski kor OSBiH, kako bi se među njima prepoznali budući mladi oficiri kao sposobni, odlučni, obučeni i karakterni lideri.

Budući lideri

Ministar odbrane BiH Zekerijah Osmić kaže da Ministarstvo odbrane i Oružane snage BiH implementiraju projekat odabira, selekcije i obuke kandidata iz građanstva za oficire OSBiH kao jedan od najznačajnijih od početka reforme odbrane u Bosni i Hercegovini.

- Potpuno sam posvećen i opredijeljen za uspjeh ovog projekta i uvjerio sam se da je obuka ovih kandidata i njihovo profesionalno usavršavanje na najvećem mogućem nivou, potpuno transparentno i u skladu sa istim procesima u oružanim snagama zemalja članica NATO-a. Uslovi za obuku su izvanredni i zasnovani na najsavremenijim metodama u skladu sa NATO-standardima, rekao nam je Osmić.

Kandidati na obuci stiču sve neophodne praktične vojne vještine, te teoretska i komandna znanja, koja će im biti potrebna za uspješno vođenje jedinice. Dosadašnji tok obuke je, veli on, pokazao da su kandidati pokazali visoke profesionalne, moralne i ljudske kvalitete, te da uz pomoć instruktora iz sastava OSBiH izvršavaju sve redovne obaveze i zadatke.

- U ovim kandidatima identifikovali smo buduće lidere – oficire, koji će na najbolji način doprinijeti jačanju sposobnosti OSBiH, ali i afirmaciji čitave države. Organizujući vlastiti odabir i obuku oficira, Oružane snage BiH će ne samo podmladiti svoj oficirski kadar nego će ta zamjena biti jednoobrazna, što garantuje i kompatibilnost jedinica OSBiH sa vojskama zemalja članica NATO-a. Mi ćemo nastaviti proces podmlađivanja vojničkog sastava i u godinama koje dolaze, kako bismo još više ojačali ukupne sposobnosti Oružanih snaga, kazao je Osmić za Oslobođenje.

Prvi modul obuke trajaće 12 sedmica u Pazariću, a potom će kandidati biti upućeni u Centar za profesionalni razvoj u Travniku, gdje će se izvoditi drugi i treći modul. Nakon obuke koja će trajati 44 sedmice, s njima će biti potpisan ugovor o prijemu u OSBiH, dobiće početni oficirski čin potporučnika i biće kao komandiri pješadijskih vodova raspoređeni u jedinice, a očekuje ih i dalje usavršavanje.

Ceremonija kojom je obilježeno pokretanje potpuno drugačijeg sistema odabira i obuke oficira održana je 19. februara u Domu Oružanih snaga BiH u Sarajevu. Počasni gost bio je general sir Richard Shirreff, zamjenik vrhovnog komandanta NATO-a u Evropi, koji je pohvalio Ministarstvo odbrane i Oružane snage BiH za ovaj uspjeh. Otpravnica poslova britanske ambasade u BiH Jo Lomas je kazala da je "odabir sjajnih mladih oficirskih kandidata bez ijedne naznake manipulacije procesom ili političke intervencije izvanredno dostignuće".

- Radujemo se budućoj bliskoj saradnji na daljem unapređenju sistema odabira i obuke i nadamo se da ćemo ove godine ovdje uspostaviti zajedničku obuku oficirskih kandidata iz Velike Britanije i BiH, rekla je Lomas.

O tijesnoj saradnji Velike Britanije i BiH na ovom pilot-projektu govori i prisustvo britanskog vojnog atašea, pukovnika Roba Tomlinsona gađanju u Pazariću.

- Ovo je prva faza u obrazovanju u kojoj oni imaju osnovnu obuku o tome kako postati vojnici. Veoma je bitno za sve oficire da prođu kroz istu obuku kao i vojnici, tako da mogu razumjeti šta znači biti vojnik. Kada dokažu da su dobri vojnici, preći će u drugu fazu koja počinje u maju. Tokom te obuke, oni će učiti osnovne administracijske sposobnosti, vodstvo i menadžment kako bi uspjeli u vojničkom pozivu. Finalna etapa startat će u septembru, kada će učiti da budu oficiri i osnove vodstva. Ako uspiju u toj posljednjoj fazi, oni postaju mladi oficiri, odnosno komandanti, rekao nam je Tomlinson.

Bojevo gađanje iz mitraljeza M60 izvedeno je na strelištu koje je koristila bivša JNA. Nekada je to bio moderan poligon na kojem su izvođena gađanja i iz protivoklopnih oružja u pokretne tenkovske mete. Betonski zakloni su sačuvani, kao i osmatračnica. Strelište danas zadovoljava osnovne potrebe za obuku pripadnika OSBiH.

Poručnik Borko Đurić, komandir druge nastavne čete, kaže da je gađanja iz mitraljeza jedna od redovnih aktivnosti.

- Rezultati pokazuju da se radi o kvalitetnoj grupi. Vjerovatno to zbog selekcije i konkursa na kojem se zahtijevao viši nivo školovanja i ostale karakteristike potrebne za oficire, veli Đurić.

Od starijeg vodnika Nedžada Tuzlaka doznajemo da su kandidati, nakon nastave u učionicama, sada na terenu dobili priliku da pokažu šta su naučili.

- Prema onom što sam do sada vidio, rezultati su dobri, a za ostalo ćemo vidjeti do kraja, oprezan je Tuzlak.

Budući oficiri odišu odlučnošću da što uspješnije obave zadatke. Jedan od njih, Ivan Gelo (25) iz Novog Travnika završio je opću kineziologiju na Edukacijskom fakultetu u Travniku. Njegov otac je bio časnik tokom rata, a sada je podržao sina da obuče uniformu.

- Godinama me privlačio vojnički poziv, međutim, bio sam student i nisam se mogao zaposliti kao obični vojnik. Po diplomiranju otvorio se ovaj natječaj i to mi se ukazalo kao izuzetna prilika. Ovo mi pruža mogućnost za profesionalno usavršavanje, jer OSBiH je institucija, koliko sam do sada primijetio, koja daje nevjerojatne šanse za napredovanje u vojničkoj karijeri, pogotovo ako krenemo sa stupnja čina potporučnika, rekao je Gelo.

Na obuci je, veli, upoznao dosta dobrih momaka.

- Moji cimeri su, također, multinacionalni sastav. To uopće nije nikakva prepreka, kako se do sada predstavljalo u BiH. Odrastao sam u takvom okruženju. Ovdje nisam naišao na takve susrete da sam se osjećao neugodno ili da se netko drugi osjećao neugodno zbog mene, kazao je Gelo.

Kandidat na obuci Kenan Ahmić (25) iz Viteza diplomirao je 2011. na Ekonomskom fakultetu u Zenici. Nastavio je master-studij. Kaže da OSBiH pruža mogućnost napredovanja.

- Svjestan sam da vojna služba znači i odlazak u međunarodne misije. To je značajno zbog očuvanja mira u svijetu. Bosna i Hercegovina se susrela s ratom u bliskoj prošlosti, tako da vrlo dobro znamo šta znači pomoć stranih zemalja u očuvanju mira, rekao je Ahmić.

Uz bok muškarcima

Aldijana Ratković (25) iz Goražda i Aldina Dugonjić iz Tuzle ne zaostaju u obavezama na obuci za svojim kolegama. Naprotiv. Uz bok su s njima. Ratković je 2010. završila Ekonomski fakultet u Sarajevu i upisala mater-studij.

- Prijavila sam se na konkurs, jer mi je ovo bilo interesantno. Uvijek mi se sviđala disciplina, vojnički izgled. Zadovoljila sam sve uslove i nadam se da će i do kraja biti tako. Očekivala sam da će se više gledati na fizičku spremu, međutim, imali smo sve moguće testove od opšteg znanja do psihotestova, rekla je ona, napominjući da ovdje sada ponovo uče.

Kaže i da je svjesna da zbog toga što je malo žena u vojsci izgleda čudno kada vidite neku od njih u uniformi, ali da bi na to trebalo gledati kao i na svaki drugi posao.

- Prvi put smo gađali automatskom puškom M-16. Bilo je neobično, jer sam se prvi put susrela sa zvukom pucanja, ali gađanje mitraljezom je svima bilo zanimljivo. Više uživamo, možda zbog toga što ovo ne utiče na ocjenu. Svi smo se opustili. Super je osjećaj. Ovdje smo treći dan po dolasku zadužili oružje. Naučili smo sklapanje i rasklapanje, kazala je Aldijana Ratković.

Navikla se i na rano ustajanje u šest sati. Doručak je u pola sedam, a potom slijedi dizanje zastave i šestočasovna nastava koja traje do 14 sati. Nakon toga, odlaze na ručak i odmor, poslije spuštanja zastave imaju još dva časa. Uče o oružju, ratnom pravu, prvoj pomoći... Potom je slobodno vrijeme, večera i povečerje. Svjetla se gase u 22 sata. Djevojke nisu pošteđene požarstva.

Dugonjić je završila Tehnološki fakultet u Tuzli, a pošto nigdje nije odrađivala pripravnički staž i bila je bez posla, rekla je zašto da ne i prijavila se na konkurs.

- Očigledno, trud se isplatio. S obzirom na to da smo ovdje nas dvije djevojke, držimo se zajedno. Ostali kandidati, 27 momaka, jako su korektni. Starješine se prema nama odnose bez odvajanja od muškaraca. Žene vojnici imaju istu zadaću kao i muškarci, kazala je Dugonjić.

Ona je na gađanju doživjela manju nezgodu, pa joj je ukazana prva pomoć na strelištu.

- Ništa strašno, mala ogrebotina prilikom povlačenja ručice u zadnji položaj gađanja mitraljezom, rekla je ova djevojka. Svjesna je i da će jednog dana možda ići u međunarodne misije.

- Imali smo, nažalost, iskustvo da prođemo kroz rat, dolazili su i pomagali nam u misijama, tako da ne vidim nikakav problem u tome da i mi idemo nekom drugom da pomognemo. Ovaj pilot-projekat je djelo Velike Britanije i htjela bih njima zahvaliti, jer da toga nije bilo, ne bih ni ja došla ovdje. Bićemo obučeni prema NATO-standardima i spremni da pristupimo misijama, kazala je ova Tuzlanka.

Od starijeg vodnika Hajrudina Sarajčića, komandira odjeljenja, doznajemo da će u prvom specijalističkom dijelu ovi mladi ljudi dobiti nivo vještina jedan, koji se odnosi na upoznavanje s naoružanjem, prva gađanja, prve korake kroz taktičku obuku, itd.

- Propisani su standardi i svaki vojnik treba da ih postigne. Ukoliko ne postigne, dozvoljavamo mu da radi retest, nakon kojeg prolazi kroz kvalifikacije kapije, kazao je on.

Izlasci, posjete

Budući oficiri imaju i odlične uslove smještaja. Kroz zgradu u kojoj borave proveo nas je narednik prve klase Slobodan Pecirep, dočasnik druge nastavne satnije. Novac za rekonstrukciju donirao je UNDP posredstvom Ministarstva odbrane BiH. Djevojke imaju odvojenu spavaonicu u prizemlju, a na spratu su muškarci. Odvojeni su i mokri čvorovi. Kapacitet je 30 kreveta, a po potrebi se može povećati. Sobe su četvorokrevetne.

- Po Standardnim operativnim procedurama (SOP), imaju redovit izlazak u grad subotom i nedjeljom od 14 do 18 sati. Vikend-odsustvo je dva puta za vrijeme obuke. Posjete su utorkom i četvrtkom, rekao je Pecirep.

Kada krajem godine završe obuku, biće to kruna rada ovih mladića i djevojaka i njihovih starješina, ali i povijesni događaj jer će Bosna i Hercegovina dobiti prvu klasu oficira koje je iškolovala u svojim centrima.

Svjetski prvak

Među kandidatima na obuci je i svjetski prvak u borilačkim igrama Igor Emkić (24) iz Tuzle, koji je krajem prošle godine diplomirao na Fakultetu za tjelesni odgoj i sport, a sada završava magistarski rad.

- Bavim se kick-boksom profesionalno i nastupao sam za reprezentaciju BiH. Prošle godine u oktobru sam se vratio sa svjetskih borilačkih igara u Sankt Peterburgu, gdje sam osvojio zlatnu medalju. To je turnir koji se održava svake tri godine i samo najbolji borci na svijetu mogu doći na njega. Ja sam kao prvi predstavnik BiH tamo otišao i donio zlato, kaže ovaj mladić.

Vojna služba mu je uvijek bila zanimljiva, jer je slična njegovom stilu dosadašnjeg života.

- Veoma mi je zanimljivo ovo što ovdje radimo. To sam i očekivao. Roditelji su me podržali, društvo mi nedostaje, a porodica još više. Ipak, navikava se čovjek, kaže Emkić.

Veoma motivisani

Major Jasmin Ganić, komandant Centra za osnovu obuku, kaže da su kandidati veoma motivisani i da je zadovoljan njihovim odnosom, stavom i cjelokupnim radom. Centar je morao biti posebno uređen kako bi ovi mladi ljudi imali uslove za boravak i obuku.

- Ovo je prva klasa koja se obrazuje za oficire u OSBiH i trebale su biti izvršene adekvatne pripreme za njihov prihvat. Smješteni su u adekvatne prostorije, a trudili smo se da im obezbijedimo uslove za obuku, rad i život kako bi što lakše podnijeli prvi dodir s vojskom. Mislim da smo u tome uspjeli. Nakon šest sedmica obuke, možemo reći da su oni potpuno adaptirani za vojnički život. Poslije ovoga, odgovorno tvrdim da će oni biti spremni za nastavak školovanja i stjecanje novih znanja, te ostvarenje njihovog cilja, a to je čin potporučnika u OSBiH, kazao je Ganić.

oslobodjenje
Noviji Stariji