Bošnjaci neće nikada dozvoliti Hrvatima da biraju svog člana Predsjedništva BiH

SARAJEVO - Dušanka Majkić, zastupnica u Parlamentu Bosne i Hercegovine i članica Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), u intervjuu za Vijesti.ba govori o novom pristupu EU prema BiH, posjeti bivšeg visokog predstavnika Pedija Ešdauna Sarajevu, Dejtonskom mirovnom sporazumu, opoziciji u RS, te najavljenim protestima nezadovoljnih boraca u Banjaluci.

VIJESTI.BA: Evropski komesar za proširenje Štefan Füle izjavio je da će se nova strategija EU prema BiH voditi u tri pravca: jačanje privrednih reformi, brže provođenje već odobrenih projekata koje EU finansira s 350 miliona eura, te reforma pravosuđa i borba protiv korupcije. Šta konkretno očekujete od novog pristupa?

MAJKIĆ: To je dobar znak da EU mijenja svoj pristup prema BiH. Uvidjeli su da provođenje presude "Sejdić - Finci" ide jako loše, te da su zaustavili sve dalje reforme i pomogli da zemlja ide dublje u agoniju. EU je odlučila da promijeni način posmatranja prilika u BiH svojim direktnim angažovanjem u smislu pomoći da BiH počne da radi na rješavanju stvarnih problema. Sve to pokazuje da se u politici EU prema BiH nešto mijenja.

Dobar znak da će se EU baviti ključnim pitanja kao što su reforma pravosuđa, stanje u privredi, borba protiv korupcije. Bio bi to znak da će BiH imate neke benefite od tog pristupa.

Međutim, novi pristup mora biti i poruka domaćim političarima da postoje stvari koje oni moraju uraditi. EU uvijek može biti partner koji će pomoći, ali ključne stvari moraju uraditi oni koje je narod birao. Bez obzira na dobre namjere EU, ako domaći političari ne shvate taj zadatak, nismo naučili lekciju niti smo napravili pravi posao.

VIJESTI.BA: Oštro ste osudili izjave bivšeg visokog predstavnika u BiH Pedija Ešdauna, izrečene tokom posjete Sarajevu. Šta najviše zamjerate?

MAJKIĆ: Mediji u Federaciji BiH predstavili su dolazak Ešdauna kao nekog ko je meritoran u stavovima koje iznosi. On je došao kao privatno lice na zasjedanje Parlamentarne skupštine NATO-a, jer je zaključeno da bi bilo dobro da se čuje šta kaže bivši visoki predstavnik. Ja ne vidim nijedan razlog u konceptu organizacije zašto bi neko koje je nekada nešto učinio ovdje, i to loše, ovdje, bio prisutan na takvom skupu.

Dakle, on je govorio kao fizičko lice i tome ne treba pridavati veliki značaj, posebno zbog toga što ga pola zemlje doživljava kao spasioca, jer je upotrijebio pravno nasilje nad ljudima koje je birao narod. On ih je smjenjivao bez prava na to.

Smatram da nije potrebno baviti se posebnom analizom toga šta je rekao Pedi Ešdaun. Mislim da će njegovo ime ostati crno zapisano u istoriji BiH, stoga ne želim da komentarišem njegove izjave.

VIJESTI.BA: Nedavno ste izjavili da je za BiH najbolje da se vrati u izvorni Dejtonski mirovni sporazum. Čime potkrepljujete ovaj stav?

MAJKIĆ: Udaljili smo se od izvornog Dejtona, izvršen je značajan prenos nadležnosti sa entiteta na državu, od pravosuđa je napravljena karikatura, mnogi ljudi smatraju da u BiH ne postoji jedinstven način pristupa pravu i pravdi. To su razlozi zbog kojih su moji stavovi takvi.

Dejtonski sporazum je podrazumijevao postojenje tri ministarstva na nivou države. Da je BiH ostala na takvom nivou, entiteti su mogli međusobno sarađivati, takmičiti se ko će šta bolje uraditi, da na putu evropskih integracija niko nikom ne smeta, te da nešto što je dobro u RS ne može da bude loše u Federaciji BiH. Dakle, bezbroj je stvari koje mogu biti bolje, funkcionalnije i efikasnije svima.

Ovako, RS s pravom smatra nije kriva ni za jednu od stvari koje se u ovom momentu ne izvršavaju. Zašto se na putu ka EU ne može dogovoriti sistem koordinacije? Sedamdeset posto obaveza prema EU je na entitetima. Mi ćemo tavoriti, propadati, nema EU koja nama može pomoći ako se mi ne možemo dogovoriti.

Kod pitanja presude "Sejdić - Finci", nevjerovatno je da su Bošnjaci odlučili da nikada ne dozvole Hrvatima da biraju svog člana Predsjedništva BiH. To je stvar koja deprimira stanje. Takođe, šalje poruku i nama šta bi bilo da ne postoji RS, okvir u kojoj živi i radi srpski narod. To je poruka da ne možemo nikada praviti bilo kakvu bližu zajedničku viziju, jer je ona protiv naših interesa.

VIJESTI.BA: Predsjednik Narodnog demokratskog pokreta (NDP) Dragan Čavić ustvrdio je da ima pouzdane informacije da režim Milorada Dodika u Republici Srpskoj (RS) neće prezati ni od hapšenja nekih opozicionih predstavnika. Kako komentarišete ove navode?

MAJKIĆ: Ušli smo u predizbornu kampanju, koja je zaista rano počela. Građani će morati istrpiti mnogo muke dok ne dođu izbori. Opozicija nema argumenata, ali ima napade. Ne želim komentarisati takve izjave. Hapsiti nekoga znači da moraju postojati argumenti. Na šta bi ličilo kada bi predsjednik Republike hapsio opoziciju? Kakvu bi poruku to davalo? Ove i slične izjave mogu služiti samo da unose paniku u javnost.

VIJESTI.BA: Nezadovoljni borci RS najavili su za sutra proteste u Banjaluci, te, između ostalog, poručili da "ne tražimo raj, ali da nećemo dozvoliti premijerki RS i njenoj sviti da nas vodi u pakao".

MAJKIĆ: Vidjeli smo da postoje politički akteri koji se kriju iza boraca. Premijerka je jasno poručila da će učiniti sve što je u njenoj mogućnosti da se na adekvatan način riješe problemi boračke populacije. Sigurna sam da će se Vlada RS još baviti tom temom.

(Vijesti.ba)
Noviji Stariji