Poslanici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojili su na današnjoj sjednici s 28 glasova za, devet protiv i pet suzdržanih inicijativu Kluba poslanika Stranke demokratske akcije (SDA) o smjeni ministra sigurnosti BiH Fahrudina Radončića (Savez za bolju budućnost - SBB).
Da bi smjena bila važeća trebao bi je potvrditi i Dom naroda PSBiH.
Protiv smjene ministra Radončića bili su poslanici Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH i HDZ 1990, poslanici SBB-a te poslanik Hrvatske stranke prava Zvonko Jurišić.
Suzdržani tokom glasanja su bili Narodna stranka radom za boljitak, Demokratska narodna zajednica (DNZ), Stranka za BiH i poslanik Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorad Živković.
SDA su u inicijativi naveli da postoje opravdani razlozi za smjenu jer je u događajima 7. februara tokom protesta građana povrijeđen veliki broj osoba među kojima su i policajci, a oštećene su brojne institucije BiH te bi ministar zbog narušene sigurnosne situacije trebao odstupiti s ove dužnosti.
Naveli su da su tokom protesta izazvani požari, napravljena velika oštećena na zgradi Predsjedništva Bosne i Hercegovine, nekoliko zgrada vlada kantona i općina u Bosni i Hercegovini, a zapaljena je i državna zastava te značajno oštećen Arhiv BiH, a u skladu s nadležnostima ministar nije poduzeo radnje da bi se zaštitili građani i imovina.
Radončić: Od ovog trenutka djelujem kao lider opozicije
Ministar sigurnosti BiH Fahrudin Radončić kazao je, nakon glasanja o njegovoj smjeni, da je on danas, na svoje zadovoljstvo, smijenjen od onih koji se boje naroda i onih koji se boje antikorupcijske borbe.
“Ja sam kao ministar gurnuo grudvu niz brdo, ta grudva borbe protiv korupcije je sve veća. Jako sam ponosan da se to dešava. Raduje me njihov strah i raduje me to da me niko nije mogao natjerati da formiram krizne štabove koji ne postoje i tučem nezadovoljni i osiromašeni narod”, pojasnio je Radončić.
Prema njegovim riječima, pravo parlamenta je da glasa kako želi, a da on nije htio raditi antiustavno protiv opravdane pobune građana.
Odgovarajući na novinarsko pitanje u vezi sa pitanjem o kojem su poslanici diskutovali tokom današnje sjednice, odnosno "šta je 7. februara radila uniformisana policija?", Radončić je kazao da je 6. februara već bio formiran federalni štab te da je javni red i mir isključivo u nadležnosti Federacije BiH.
“Oni nisu imali potrebe niti zakona niti su čekali bilo kakvu naredbu. Činjenica je da je taj štab sakriven od Ministarstva sigurnosti, znači da ništa nisu čekali”, pojasnio je.
“Meni ova pozicija otvara sve mogućnosti da od ovog trenutka djelujem kao lider opozicije i radim svoj posao. SDA i SDP su uništili bošnjački politički faktor, osiromašili su narod, prekinuli su regionalne veze Bošnjaka, nemaju svoj nacionalni program”, kazao je Radončić.
Predsjednik Kluba poslanika Stranke demokratske akcije (SDA) u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Asim Sarajlić kazao je da "ovdje nema govora ni o kakvom unutarbošnjačkom sukobu".
"Zastupnici su dali gotovo dvotrećinsku podršku inicijativi za smjenu ministra Radončića i možda to pokazuje da dolazi neka nova klima u ovoj izbornoj godini i da su možda ovi protesti građana urodili plodom pa ćemo imati neku ozbiljniju političku scenu u BiH u narednom periodu", pojasnio je Sarajlić.
SDA, pojašnjava Sarajlić, sa ovom inicijativom nije uopće imala namjeru da ulazi u sastav Vijeća ministara BiH.
„Mi, jednostavno, želimo da počnemo svi zajedno u BiH drugačije promišljati i rješavati probleme koji tište obične građane“, rekao je Sarajlić.
Govoreći o tome kako će do izbora funkcionisati ministarstvo sigurnosti, Sarajlić kaže da „ne bi bio prvi put da, pogotovo ovo ministarstvo, doživi izborni kraj mandata bez ministra na čelu“.
Odgovarajući na novinarsko pitanje o tome ko će zastupati interese Bošnjaka umjesto Radončića, Sarajlić je kazao da Vijeće ministara BiH nije tu da štiti vitalne interese naroda.
„Mislim da su i ovi događaji u proteklih mjesec dana mnoge ponukali da dobro razmisle kuda sve ovo skupa ide i šta se može desiti. Mislim da je ovo početak novog političkog ambijenta u BiH“, ocijenio je Sarajlić.
Da bi odluka o Radončićevoj smjeni bila pravosnažna, mora je potvrditi i Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH.
„Dom naroda ima svoj metod rada. Ova tačka će doći na dnevni red, vidjećemo kako će se oni očitovati, ali vrlo je jasno i Radončiću da je danas više od dvije trećine ovog parlamenta, građanskog parlamenta, glasalo za njegovu smjenu“, dodao je Sarajlić.
Poslanik SDP-a u Predstavničkom domu PS BiH Mirsad Mešić kazao je da je BiH podržala smjenu iz dvije grupe razloga, moralnih i faktičko-formalnih.
"Moralni razlozi su ti da u čitavom svijetu ne postoji slučaj da bi ministar sigurnosti preživio paljenje zgrade Predsjedništva. Dakle, mi ne želimo da ministar sigurnosti bude neko ko nema pojma šta se dešava u BiH", kazao je Mešić.
Dodaje da će u svakom slučaju, Ministarstvo sigurnosti BiH, poslije odluke Doma naroda, funkcionisati na čelu sa zamjenikom ministra, dok ne bude imenovan novi ministar.
Poslanica Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Dušanka Majkić kazala je novinarima da je stav RS-a o smjeni bio miran jer su smatrali da nije potrebno da RS putem entitetskog glasanja o tome odlučuje.
" Borba unutar političkog korpusa Bošnjaka treba da se završi. SDP i SDA su odlučili da im ne treba treći te su žrtvovali Radončića. Ne znam da li se SDA vraća u većinu, ali ovo je za sada znak da među bošnjačkim političkim partijama nema mjesta za SBB" - stava je Majkić.
Poslanica Srpske demokratske stranke (SDS) Aleksandra Pandurević smatra da u parlamentu više ne postoji parlamentarna većina bez SBB-a, ali šta će se dalje događati vidjet će se.
Predsjednik Kluba poslanika Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH, koja je glasala protiv smjene,Mato Franjičević kaže da je tako glasano jer se nije nudila alternativa, odnosno smjena ministra znači da vladajuća većina ostaje upitna.
"Stranka koja je predložila smjenu nije ponudila svoj prijedlog koji bi trebao zamijeniti Radončića. Parlamentarna većina ovim se odlučila za destabiliziranje političke scene u BiH do izbora. Mi smo bili mišljenja da je bolje sačuvati stabilnost političke scene" - kazao je Franjičević
13:54 - Ministar Radončić se obratio poslanicima
Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Fahrudin Radončić, o čijoj smjeni se raspravlja na današnjoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH (PSBiH), obratio se poslanicima rekavši da njegova smjena neće riješiti socijalno nezadovoljstvo građana.
"I policajci kojima iz Direkcije niko nije kupio ni gumeni metak su naši građani. Krizni štab je formiran dan prije demonstracija, a ja nisam informisan", rekao je Radončić.
On je pitao da li se oko zgrade Predsjedništva BiH mogla staviti ograda.
"Da se takva pojava dogodila u MUP-u RS da li bismo se skrivali i stavljali glavu u pijesak ili bismo to znali da politički predizborno poentiramo", rekao je Radončić.
Ministar sigurnosti BiH je rekao da su njegovu ostavku inicirali oni od kojih građani traže da odu.
"Nemojte se zavaravati, time se neće riješiti socijalno nezadovoljstvo građana. Nije slučajno da su se nasilne demonstracije desile tamo gdje žive Bošnjaci i da se pale kantonalne vlade, jer su oni radili nelegalne privatizacije", kazao je Radončić u obraćanju poslanicima u Predstavničkom domu PSBiH.
Dodao je da tako poslanici neće riješiti osnovni problem građana.
13:32 - Poslanici raspravljaju o smjeni ministra Radončića
Poslanici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine raspravljaju o inicijativi Kluba poslanika Stranke demokratske akcije (SDA) o smjeni ministra sigurnosti BiH Fahrudina Radončića (Savez za bolju budućnost - SBB).
U inicijativi su naveli da postoje opravdani razlozi za smjenu jer je u događajima 7. februara tokom protesta građana povrijeđen veliki broj osoba među kojima su i policajci, a oštećene su brojne institucije BiH te bi ministar zbog narušene sigurnosne situacije trebao odstupiti s ove dužnosti.
Predsjednik Kluba poslanika Saveza za bolju budućnost (SBB) BiH Mirsad Đugum je kazao da zahtjevi koji su stavljeni pred ministra sigurnosti BiH, a koji su podrazumijevali formiranje kriznog štaba, bilo protivustavno djelovanje, dodajući da je izgleda najveća "greška" ministra sigurnosti BiH ta što se usprotivio upotrebi sile nad gladnim narodom 7. februara.
''Svoj zahtjev SDA je bazirala na Odluci o utemeljenju Ministarskog vijeća za saradnju po policijskim pitanjima, donesenoj 7. jula 2005. godine, a koja je reformom policije prestala važiti 2008. Iako im je poznato da bi ministar Radončić formiranjem kriznog štaba doveo Ministarstvo sigurnosti u antiustavnu poziciju, odnosno na sebe preuzeo nadležnosti i odgovornost entitetskih MUP-ova, čiji je posao i ustavna obaveza provođenje i održavanje javnog reda i mira SDA inisistira na tome da je odgovoran ministar'' - pojasnio je Đugum.
Istaknuo je da je ministar Radončić u vrijeme nereda stupio u kontakt s direktorom Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), te direktorom Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH, dodajući da je uloga održavanja javnog reda i mira na entitetskom, odnosno kantonalnom nivou i da je ministar formirao taj krizni štab prekršio bi Ustav.
Naglasio je da je Federalna uprava policije formirala krizni štab i o tome niko nije obavijestio ministra sigurnosti, dodajući da je „taj federalni štab mogao postaviti rešetke i ispred ostalih institucija, a ne samo ispred zgrade Vlade FBiH“.
''Šta se htjelo s pritiscima da ministar sigurnosti formira krizni štab, iako to nije u njegovoj nadležnosti, a šta bi bilo da je došlo i do gubitka ljudskih života i krije li se iza svega neka zamka saznat ćemo naknadno'' - naglasio je Đugum, dodajući da nema mišljenja Vijeća ministara BiH o ovoj inicijativi.
Šef Kluba poslanika SDA Asim Sarajlić je kazao da „niko nije tražio od ministra da tuče gladni narod koji traži svoja prava“, napominjući da je prema zakonu direktor SIPA-e odgovoran prvo ministru sigurnosti, a potom Vijeću ministara BiH.
Podsjetio je da mišljenje predsjedavajućeg nije bilo ni kada se smjenjivao ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović (Srpska demokratska stranka - SDS).
Predsjednik Kluba poslanika Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH Mato Franjičević je najavio da neće podržati ovu inicijativu jer umjesto da se bavi uzrocima protesta servira se demagoška priča i utakmica u fokusu nije opći interes već stranački interes političkih opcija.
Naglasio je da u HDZ-u ovu incijativu doživljavaju kao nešto što ne ide za tim da se stabiliziraju politički odnosi, nego da destabiliziraju političke prilike.
Poslanik Socijaldemokratske partije (SDP) BiH Mirsad Mešić je kazao da će SDP podržati inicijativu za smjenu jer "ni u jednoj zemlji ministar sigurnosti ne bi preživio paljenje zgrade Predsjedništva BiH", a smjena je opravdana i zbog činjenice da je od 142 povrijeđene osobe u Sarajevu 122 iz struktura policije što pokazuje nivo sile upotrijebljen na protestima.
''Apsolutno podržavamo opravdane zahtjeve nezadovoljnih građana, prema tome se i ponašamo. Razgovaramo s demonstratima kako određene stvari riješiti u okviru institucija'' - kazao je Mešić, citirao je Radončića koji je u jednom intervjuu kazao da nije raspolagao informacijama u toku demonstracija.
Predsjednik Kluba poslanika SDS-a Mladen Bosić je novinarima kazao da je smjena Radončića stvar skupštinske većine te da iza svake smjene zvaničnika u BiH stoje Milorad Dodik (Savez nezavisnih socijaldemokrata - SNSD) i Zlatko Lagumdžija (SDP).
''Sve ranije smjene su vršili zajedno i kada je iz koalicije izbacivan i SDA i SDS, pa sada i Radončića'' - kazao je Bosić.
Poslanik SBB-a BiH Adnan Bašić je naglasio da je inicijativa za smjenom ministra Radončića, ustvari obračun njegovih političkih rivala, koji su se uplašili rezultata predstojećih izbora, a poslanica SBB-a Ismeta Dervoz je kazala da su nadležnosti jasne i ne znam kome ih više treba ponavljati, ali da je najveći problem u BiH nepostojanje kooridnacije.
Poslanik SNSD-a Milorad Živković podsjeća da danas poslanici raspravljaju treći put o smjeni ministra sigurnosti u ovom parlamentu. Prvo o Tariku Sadikoviću (SDA), potom Sadiku Ahmetoviću (SDA) i danas o Radončiću.
Smatra da je osnovni problem u Tužilaštvu BiH koje odlučuje o tome kako i šta će se raditi te pozvao stranke iz Federacije BiH da se dogovore najavljujući da oni neće entitetskim glasanjem blokirati odluku.
Poslanik Stranke za BiH Beriz Belkić je kazao da će biti suzdržani jer su tako glasali i o imenovanju Vijeća ministara BiH i dodao da je svaka smjena bila političke prirode, a ne radi poboljšanja stanja.
Poslanici još raspravljaju o ovoj inicijativi, a o njoj će se izjašnjavati nakon što obave raspravu o svim tačkama dnevnog reda, a ukoliko je usvoje o njoj bi se trebao izjasniti i Dom naroda PSBiH.
11:18 - Poslanici će glasati o smjeni ministra Radončića
Nakon polusatne rasprave poslanici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojili su dnevni red o kojem će se danas izjašnjavati, javlja Anadolu Agency (AA).
Na dnevnom redu se, između ostalog nalazi, inicijativa za smjenu ministra sigurnosti BiH Fahrudina Radončića, koju je predložio Klub poslanika Stranke demokratske akcije (SDA).
Na dnevnom redu je i zahtjev poslanika iz Kluba SDP-a BiH za razmatranje Prijedloga zakona o dopuni Izbornog zakona Bosne i Hercegovine po hitnom postupku. Prijedlog zakona o javnim nabavkama također je na dnevnom redu.
Poslanici će se danas izjasniti i o Prijedlogu zakona o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti za koji je Zajednička komisija za odbranu i sigurnost dva puta dala negativno mišljenje jer nijedan član iz Republike Srpske nije glasao za ovaj zakon.
Na dnevnom redu se nalazi i Prijedlog zakona o raspolaganju nepokretnom vojnom imovinom, Prijedlog zakona o dopunama Zakona o Pravobranilaštvu Bosne i Hercegovine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu u institucijama Bosne i Hercegovine, Prijedlog zakona o elektronskom dokumentu te Prijedlog zakona o utvrđivanju visine plaće zaposlenih u institucijama Bosne i Hercegovine.
Tokom rasprave o dnevnom redu poslanik Šefik Džaferović kazao je da, ukoliko se želi da u BiH budu danas održani vanredni izbori, postoji prilika da se to uradi te da bi to, po njegovom mišljenju bilo dobro.
“Mislim da je danas krajnji rok kada se trebamo o tome odlučiti. Vrijeme za redovne izbore se približava i što se više približava vrijeme za redovne izbore to se besmislenijom čini rasprava oko organiziranja vanrednih izbora u BiH”, pojasnio je Džaferović.
Poslanica Aleksandra Pandurević kazala je da "su ove izmjene i dopune koje je ponudio SDP nepotpune i kontradiktorne".
"Postojeći izborni zakon kaže da se redovni izbori održavaju u oktobru i to je jedini zakon na ovom svijetu koji fiksno određuje prva nedjelju u oktobru. Kada bismo po prijedlogu SDP-a, koji kaže da mandati izabranih organa traju četiri godine, sada raspisali izbore, mandat bi trajao četiri i po godine”, pojasnila je Pandurević.
Mladen Bosić je zatražio da se SDS-ov Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, koji bi omogućio održavanje prijevremenih izbora s punim mandatom izabranih predstavnika od četiri godine, uvrsti u dnevni red sjednice.
Bosić je kazao da prema Poslovniku ovog doma nije moguće imati izmjene istog zakona istovremeno u proceduri, ali je svejedno to zatražio.
Naime na današnjem dnevnom redu je i zahtjev poslanika iz Kluba SDP-a BiH za razmatranje Prijedloga zakona o dopuni Izbornog zakona Bosne i Hercegovine po hitnom postupku, a izmjene bi trebale definirati da u izuzetnim okolnostima u BiH, Parlamentarna skupština BiH može donijeti odluku o održavanju vanrednih izbora za izbor članova organa vlasti na svim nivoima.
SDP-ov prijedlog izmjena Izbornog zakona predviđa da se vanredni izbori trebaju organizirati i održati najkasnije u roku od 60 dana od dana donošenja odluke.
Predsjednik Kluba SDP-a Saša Magazinović je danas ponovio da poslovnikom to nije moguće, ali se složio s Bosićem da je potrebno usvojiti izmjene Izbornog zakona da bi se u njega uvela odredba vanrednih izbora zbog čega su mjesec dana prije SDS-a predložili izmjene tog zakona.
Bosić je potom naglasio da SDP-ov prijedlog predviđa da Parlamentarna skupština BiH ima pravo da raspusti sve nivoe vlasti u BiH što nije prihvatljivo i zato smatra da je SDP-ov prijedlog demagoške prirode jer to nije realno.
Predsjedavajući Predstavničkog doma PSBiH Milorad Živković (Savez nezavisnih socijaldemokrata - SNSD) podsjetio je da je ovaj dom ranije odlučio da se dva zakona koji tretiraju istu materiju ne mogu naći na istoj sjednici te zamolio da se rasprava o ovome prekine.
Poslanik Stranke demokratske akcije (SDA) Šefik Džaferović smatra da je danas krajnji rok da se poslanici odrede o tome da li će u BiH biti odžani izbori za dva mjeseca, a ne u oktobru, ali dodaje da SDP-ov prijedlog upravo to omogućava.
Poslanica SDS-a Aleksandra Pandurević ističe da ako bi se usvojio SDP-ov prijedlog izmjena Izbornog zakona morali bi se mijenjati ustavi entiteta, odnosno Parlamentarna skupština BiH ne može raspuštati Narodnu skupštinu Republike Srspke.
Također, dodaje da izmjenama koje predlaže SDP nije predviđeno brisanje odredbe da se izbori u BiH održavaju prve nedjelje u oktobru zbog čega bi to značilo da će mandate sada izabranih dužnosnika trajati četiri i po godine što je kontradiktorno.
Iz SDS-a su ranije naglasili da su prijevremeni izbori najbolji način za rješavanje političke krize u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, a koji može da omogući da građani svoj stav o želji za promjenama u oba entiteta iskažu na demokratski način, na izborima.
Predloženim SDS-ovim izmjenama Izbornog zakona bilo bi omogućen fleksibilniji pristup u pogledu zakazivanja izbora, omogućio bi samoraspuštanje Predsjedništva BiH i Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH te skraćenje mandata i održavanje izbora u punom mandatu.
08:08 - Inicijativa o smjeni ministra Radončića
Sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine zakazana je za danas, a na dnevnom redu je inicijativa za smjenu ministra sigurnosti BiH Fahrudina Radončića, koju je predložio Klub poslanika Stranke demokratske akcije (SDA).
U inicijativi su naveli da postoje opravdani razlozi za smjenu jer je u događajima 7. februara tokom protesta građana povrijeđen veliki broj osoba među kojima su i policajci, a oštećene su brojne institucije BiH te bi ministar zbog narušene sigurnosne situacije trebao odstupiti s ove dužnosti.
Naveli su da su tokom protesta izazvani požari, napravljena velika oštećena na zgradi Predsjedništva Bosne i Hercegovine, nekoliko zgrada vlada kantona i općina u Bosni i Hercegovini, a zapaljena je i državna zastava te značajno oštećen Arhiv BiH, a u skladu s nadležnostima ministar nije poduzeo radnje da bi se zaštitili građani i imovina.
Predsjednik Socijaldemokratske partije (SDP) BiH Zlatko Lagumdžija ranije je rekao da je stav SDP-a poznat o ovom pitanju. Pozvali su Radončića da podnese sam ostavku te je iz Kluba SDP-a u Predstavničkom domu najavljena podrška smjeni ministra Radončića.
Na dnevnom redu je i zahtjev poslanika iz Kluba SDP-a BiH za razmatranje Prijedloga zakona o dopuni Izbornog zakona Bosne i Hercegovine po hitnom postupku, a izmjene bi trebale definisati da u izuzetnim okolnostima u BiH, Parlamentarna skupština BiH može donijeti odluku o održavanju vanrednih izbora za izbor članova organa vlasti na svim nivoima.
Zakon predviđa da se vanredni izbori trebaju organizovirati i održati najkasnije u roku od 60 dana od dana donošenja odluke.
Prijedlog zakona o javnim nabavkama također je na dnevnom redu, a Komisija za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH je na sjednici podržala ovaj zakon s 25 usvojenih amandmana od 90 predloženih.
Donošenjem novog zakona jasnije će se definirati odgovornost svih koji provode postupak, unaprijediti mehanizmi prevencije zloupotreba u javnim nabavkama, smanjiti troškovi učešća u postupku, kao i birokratski zahtjevi, te uvesti moderne tehnike i postupci javnih nabavki, a ovim zakonom osigurava se potpuna primjena pravila i zahtjeva Evropske unije u pogledu osiguranja slobode protoka robe, ljudi i kapitala.
Poslanici bi se trebali izjasniti i o Prijedlogu zakona o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti za koji je Zajednička komisija za odbranu i sigurnost dva puta dala negativno mišljenje jer nijedan član iz Republike Srpske nije glasao za ovaj zakon.
Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog ovog zakona kojim se ova oblast usklađuje sa standardima Evropske unije, definira i uloga Finansijsko-obavještajnog odjela Državne agencije za istrage i zaštitu (FOO SIPA-e) kao centralne jedinice koja prima, sakuplja, evidentira, analizira, istražuje i prosljeđuje rezultate analize u ovoj oblasti.
Jedna od novina u zakonu je uvođenje dužnosti notara da FOO-u SIPA-e dostavi podatke za svaki ovjereni kupoprodajni ugovor o prometu nekretnina čija vrijednost iznosi 30.000 KM ili više.
Prijedlog zakona o raspolaganju nepokretnom vojnom imovinom, Prijedlog zakona o dopunama Zakona o Pravobranilaštvu Bosne i Hercegovine, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o radu u institucijama Bosne i Hercegovine, Prijedlog zakona o elektronskom dokumentu te Prijedlog zakona o utvrđivanju visine plaće zaposlenih u institucijama Bosne i Hercegovine su na dnevnom redu današnje sjednice.
mojevijesti.ba