Pripadnici Deminerskog bataljona Oružanih snaga BiH danas su na brdu Hum, nadomak Mostara, izvršili prezentaciju deminerskih aktivnosti koje provode na ovom minskom polju, javlja dopisnik Anadolije.
Radilište na Humu se nalazi u naseljenom mjestu. Vazdušna linija od minskog polja do mostarskog naselja Panjevina ne prelazi 200 metara.
„Na brdu Hum nalazi se veliki broj neeksplodiranih minskih sredstava iz proteklog rata, premda su, zbog savremene deminerske tehnologije koju koriste, pronađeni ostaci mina još iz vremena Austrougarske", istaknuto je tokom prezentacije.
„Površina radilišta na kojem demineri uklanjanju zaostale mine je 121.575 kvadratnih metara", istakao je poručnik Raif Veledar, koji je svoje vojno znanje i vještine stekao Vojnoj akademiji u Ankari. On je izrazio nadu da će ovo minsko polje biti očišćeno do kraja aprila, nakon čega deminere čekaju naredni slični zadaci.
U stvarnosti, kako je to pojasnio komandir deminerskog radilišta, poručnik Ante Rezo, površina koju moraju obraditi je znatno veća, jer se tu nalazi brojno rastinje koje moraju obraditi i otkloniti.
„Do sada smo pronašli dvije mine. Pronašli smo i brojne ostatke ispaljenih granata. A šta ćemo još sve naći ne mogu o tome još govoriti. Na Humu je pored ovog radilišta preostalo još sedam površina koje će se trebati na sličan način obraditi", kazao je Rezo.
Većina aktivnosti Deminerskog bataljona provodi se na terenima u Hercegovini, u čemu im dodatno pogoduju povoljni klimatski uslovi u ovom dijelu BiH. Kako je kazao poručnik Veledar, trenuto sprovode aktivnosti na četiri deminerska radilišta: u Trebinju, gradilište Humi - Rosulje, u opštini Berkovići, selo Brštanik, područje kod Visokog i dva deminerska tima rade na brdu Hum kod Mostara.
Vojnici Deminerskog bataljona još jednom su ponovili kako opasnosti prilikom deminiranja terena uvijek postoje. Međutim, pojašnjavaju, demineri brzo uđu u taj posao i naviknu na procedure.
„Više me strah za izletnike već za vojnike koji su prošli obuku i svjesni su s čime se suočavaju", istako je Rezo.
Šaban Salihović, vojnik prve klase, jedan je od onih koji su angažirani na deminiraju brda Hum.
„Straha ima. Pogotovo je strah prisutan tamo gdje ima više mina. Najvažnije je ostati miran, sabran i postupati po predviđenim procedurama. Nije bilo lahko ispočetka, ali nakon obuke sve je bilo lakše. Naš zadatak je da očistimo zemlju od mina da bi naše porodice, djeca, imali sigurnu budućnost", rekao je Salihović.
I njegovo kolega Goran Franjić ističe kako je ovo častan posao u kojem čovjek može osjetiti dostojanstvo što doprinosi svojoj državi.
„U početku je bilo straha, ali s vremenom i on nestaje, jer smo sve pribraniji i obučeniji. Najvažnije u ovom poslu je visok stepen opreznosti", zaključio je Franjić.
Piše oslobodjenje