Istraga stravičnog udesa u Nedžarićima: Od nalaza krvi zavisi pritvor

Sarajevska policija još prikuplja uviđajni materijal koji se odnosi na saobraćajnu nesreću u kojoj je Semir Rastoder (25) golfom A6 na Bulevaru Meše Selimovića u sarajevskom naselju Nedžarići usmrtio pješakinju Havu Dovadžija-Šljivić (27), majku dvoje maloljetne djece, kazao nam je Irfan Nefić, portparol sarajevskog MUP-a.Nezadovoljstvo građana

Iz Kantonalnog tužilaštva Sarajevo nam je potvrđeno da je ova pravosudna institucija izdala naredbu za sva potrebna vještačenja, no, kako saznajemo, vještak saobraćajne struke Amir Huković još nije počeo ispitivati okolnosti pod kojim je došlo do udesa.

Alem Hamzić, portparol Tužilaštva, jučer nam je pojasnio da se Rastoderu može naknadno odrediti pritvor.

- Odmah nakon udesa izdata je naredba i Zavodu za medicinu rada KS-a koji treba da utvrdi analizom krvi da li je kod vozača u trenutku nesreće bila prisutna nedozvoljena količina alkohola, narkotika ili psihoaktivnih supstanci. Tužilaštvo u narednom periodu očekuje nalaze, te ako oni pokažu nedozvoljeno prisustvo supstanci steći će se uslovi za određivanje pritvora u skladu sa zakonom, jer bi se u tom slučaju radilo o krivičnom djelu za koje se može izreći kazna zatvora od 10 godina ili teža, pojasnio je Hamzić.

Podsjetimo, Rastoder je 1. aprila u večernjim satima, vozeći automobil, usmrtio ženu dok je prelazila ulicu. Dan nakon toga pušten je na slobodu. Kao izraz nezadovoljstva zbog njegovog puštanja na slobodu, građani Sarajeva su u nedjelju održali protest na mjestu pogibije mlade žene. Na tom protestu više od 2.000 građana tražilo je da se Rastoder privede.

Nakon toga, Rastoderov advokat Kadrija Kolić obratio se pojedinim medijima i Islamskoj zajednici u BiH, te demantujući navode o nesreći, od Islamske zajednice zatražio da se reagovanje pročita na prvoj narednoj hutbi u svim džamijama, a u protivnom će, kako je naveo, tužiti sve imame u Kantonu Sarajevo.

Advokat je naveo i to da njegov branjenik Rastoder nije kriminalac, te da nije bio pijan kada se nesreća dogodila. Negirao je da je Rastoder prošao kroz crveno svjetlo, ustvrdio da nije vozio brzinom većom od 100 kilometara na sat i da je nastradalu Havu udario na pješačkom prelazu. Dodao je da je nadzorna kamera zabilježila "ko je prošao kroz crveno svjetlo, odnosno ko je prelazio cestu na nedozvoljenom mjestu, što je doprinijelo nesreći".

Kompenzacija?!

Jučer se i iz izvora bliskih istrazi, istina nezvanično, moglo čuti da je Hava prešla ulicu dok je bilo crveno svjetlo za pješake, ali i to da je Rastoder vozio brže od 90 kilometara na sat, što je također nedozvoljeno.

Rastoderov advokat naveo je da su članovi porodice Rastoder odmah kontaktirali porodicu nastradale i "ponudili svaku vrstu pomoći i kompenzacije zbog nesretnog slučaja". Ostaje pitanje šta su kao kompenzaciju mogli ponuditi porodici, suprugu i djeci nastradale žene.

oslobodjenje.ba
Noviji Stariji