Pitanje: Selam alejkum! Već dugo vremena imam nedoumicu u vezi sa prenošenjem selama od drugih ljudi. Kao mala sam od starijih čula da je grijeh ne prenijeti selam, bez ikakve osnove za to, i ne razmišljajući sam se po tome vodila. Još uvijek prenesem selam čim se sjetim, ne znajući šta je ispravno i da li ću imati grijeh ukoliko isti prešutim. Molim vas da mi na ovo pitanje odgovorite, jer ne znam da li je moje ponašanje sunnet ili novotarija.
Allah vas nagradio!
Odgovor: Uvažena i cijenjena sestro u vjeri, ako pogledamo u hadise Allahovog Poslanika, ne možemo a da ne vidimo da slanje i prenošenje selama ima svoje utemeljenje. Džibril, alejhis-selam, prenio je Hatidži, r.a., selam od njenog Gospodara, kao što je i Aiši, r.a., poslao selam preko Poslanika.
Od Ebu Hurejre, r.a., prenosi se da je kazao: “Došao je Džibril Allahovom Poslaniku i kazao: ‘Sad će ti doći Hatidža, r.a., noseći posudu sa hranom, pa kada dođe, prenesi joj selam od njenog Gospodara i obraduj je kućom u Džennetu.’” (Buharija i Muslim)
U drugom hadisu zabilježeno je da je Džibril poslao po Allahovom Poslaniku selam Aiši, r.a., pa je Allahov Poslanik prenio selam Aiši, r.a.
Od Ummu Seleme, r.a., prenosi se da je Aiša, r.a., kazala: “Kazao je Allahov Poslanik: ‘O Aiša, evo Džibrila, šalje ti selam.’ Pa je rekla: ‘Ve alejhis-selam ve rahmetullahi.’” (Buharija i Muslim)
Kada islamski učenjaci na osnovu spomenutih hadisa govore o spomenutom pitanju, kažu kako je pohvalno da čovjek pošalje selem nekome, a da onaj po kome je to poslano ne bi trebao bez opravdanog razloga da izostavi prenošenje poslanog selama, a neki učenjaci su prenošenje spomenutog selam smatrali obavezom.
Kazao je imam Nevevi: “Sunnet (pohvalno) je slanje selama osobi koja je odsutna, a o tome svjedoče vjerodostojni hadisi Allahovog Poslanika. Obaveza je onome po kome se pošalje selam da ga prenese onome kome se šalje, pošto je to vrsta emaneta… Ako bi zovnuo preko zida i kazao: ‘Selam alejke, o čovječe’, ili ako bi mu napisao pismo u kojem mu naziva selam, ili ako bi mu poslao selam putem izaslanika, pa se nakon toga desi da do njega dođe pismo sa selamom ili do njega stigne izaslanik koji nosi selam, njemu je obaveza da odmah odgovori na selam… Uz odgovor na selam pohvalno je da izaslaniku kaže: ‘Ve alejke ve alejhis-selam ve rahmetullahi ve berekatuhu’. O tome govori hadis zabilježen kod imama Ebu Davuda, čiji je lanac prenosilaca slab (daif).” (El-Medžmu’, str. 4/594)
A Allah najbolje zna!
Odgovorio: Pezić Elvedin
islam24h.net
Objavi komentar