![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgm-H4sp2VJwC5DlLLLXBShoIf5woZS8JMMhUKMdz6pW5YiItQMe6rYYjWf0MAgn0E_IhVHjCQV_wQU4MmQMsdqB2Ah8klEc9NXkRM3aNfdcZifluiWFPAjjVrl96PRt0eyQsTI9h0dZ9tn/s1600-rw/pictures-2014_february-kisa_hrvatska_563788766.jpg)
Frontalni sustav proteže se već danima od sjevera Afrike, preko Sredozemlja, sve do sjeveroistoka Europe. Dvije ciklone, jedna nad područjem Libije, a druga nad Genovksim zaljevom sa svoje prednje strane donose velike količine toplog zraka podrijetlom s iz Sahare prema Italiji i jugoistočnoj Europi.
Ne čudi stoga da su u Italiji zadnja dva dana oboreni mnogi apsolutni rekordi za mjesec veljaču. Primjerice, u Pescari, na obali Jadranskog mora, izmjereno rekordnih +26,3°C prije dva dana.
Osim toplije, zračna masa podrijetlom s pustinjskog područja donijela je goleme količine pustinjskog pijeska i prašine u Sredozemlje. Najprije je kiša s velikim količinama pustinjskoga pijeska pala na Balearima i Sardiniji, a zatim se isto dogodilo u sjevernoj Italiji i dijelu sjevernog Jadrana.
Pustinjski pijesak stigao je sve do Alpa, a najfascinantniji prizori mogli su se tijekom dana vidjeti u talijanskim Dolomitima gdje je padao crvenkasti snijeg u područjima iznad 2.000 metara nadmorske visine.
Kiša sa saharskim pijeskom pada tijekom dana i u dijelovima Hrvatske. Najviše je bilo na sjevernom Jadranu, osobito na Kvarneru, gdje je “blatnjava” kiša ostavljala tragove na automobilima i drugim površinama. Ovaj pojava nije bila ograničena samo na Jadran, pa je pustinjski pijesak primijećen čak i na vukovarskom području.
Tijekom četvrtka oborine će se proširiti i na Dalmaciju, stoga se i tamo očekuje kiša koja sadrži pijesak podrijetlom sa sjevera Afrike.
Haber.ba